Nemocnice často řídí političtí nominanti, chceme je všechny zkontrolovat, říká ministr Vojtěch

12. prosinec 2018

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za hnutí ANO odvolal už šest ředitelů velkých nemocnic, dva z nich jsou bývalí ministři zdravotnictví. Podle veřejně dostupných informací souvisí jejich vyhazovy především s veřejnými zakázkami.

Exministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ale po svém odvolání z čela ostravské nemocnice Vojtěcha kritizoval: „Možná kdyby pan ministr poctivě řekl, že provedl politickou čistku, bylo by to férovější a slušnější,“ prohlásil.

Platy lékařů přece rostou. Někde se blíží 100 tisícům měsíčně, tvrdí ministr zdravotnictví Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Opravdu hrozí českému zdravotnictví kolaps, jak upozorňují odbory? Nebo jim jde „jen“ o už dřív slíbené plošné 10% navýšení platů? Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestraník za ANO) to tak černě nevidí a informace o nějakých plošných protestech prý nemá. Co ale má, jsou analýzy o výdělcích a lékaři na tom prý špatně určitě nejsou.

Vojtěch ale odmítá, že by se nemocnice staly kořistí po vyhraných volbách. „Takhle to samozřejmě bylo v minulosti. Když se podíváme na šéfy nemocnic, tak to často jsou zástupci politických stran,“ dodává s tím, že v případě jím jmenovaných ředitelů už o politické nominanty nejde.

„Vždy vypíši výběrové řízení, v komisi jsou zástupci odborných společností, odborů, České lékařské komory a dalších organizací, které mi ne vždy jsou nakloněny a těžko je podezírat, že by pracovaly podle zadání. Komise vybere nejvhodnějšího kandidáta, kterého jmenuji,“ popisuje ministr.

Zkontrolujeme vše

Změny na postech ředitelů prý velmi dlouho zvažuje, a to na základě výsledků auditů a řady informací, včetně utajovaných. Jejich zdroj ale odmítá specifikovat.

Pochybení v oblasti veřejných zakázek prý jsou i za odvoláním dlouholeté ředitelky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Dany Juráskové. Ona sama je ale odmítá, od ministerstva prý navíc nedostala žádné upozornění, že by něco dělala špatně.

Čtěte takéByznys s postižením. Jen od Bulovky Horáčkova chráněná dílna inkasovala zakázky za desítky milionů

Kontrola ale podle Vojtěcha zjistila porušení rozpočtové kázně. Potvrzuje také, že personální změny v pražských nemocnicích mimo jiné souvisí se společností První chráněná dílna lobbisty Tomáše Horáčka, který je nyní ve vazbě kvůli zakázce v nemocnici na Bulovce.

Vojtěch tvrdí, že kontroly ministerstva zdravotnictví v minulosti nebyly dostatečně systematické, což se nyní změnilo. „Máme jasný plán a chceme postupně zkontrolovat všechny naše přímo řízené nemocnice,“ slibuje.

Neříkáme, jestli ten člověk spáchal trestný čin. Pouze zda tam z našeho pohledu nedošlo k pochybení nebo porušení rozpočtové kázně.
Adam Vojtěch

Kontroly prý většinou trvají několik měsíců i půl roku a provádějí je dva týmy v Praze a Brně. Ministr zdůrazňuje, že kontroloři nesuplují orgány činné v trestním řízení. Veřejnosprávní kontrola slouží jako podklad pro manažerské rozhodnutí, jakým je i odvolání ředitele.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související