Nelezte na sochy. Před rekonstrukcí jsem byla uvnitř Husova sousoší a polilo mě horko
Pomník svatého Václava na Václavském náměstí v Praze od Josefa Václava Myslbeka patří mezi nejznámější díla v zemi. „Zajímavé je, že je kotvená jen na dvou bodech, přitom traverzy, na kterých je ta socha kotvená do architektonického podstavce, jsou pouze na přední a zadní noze koně,“ říká Marie Foltýnová, vedoucí Oddělení správy veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy.
„Socha byla už několikrát restaurovaná, protože ta tíha, která se na tyto body snáší, například způsobila roztrhání odlitku. Proto byla v 60. letech zadní noha koně opravovaná. Dokonce byla obnažená i vnitřní konstrukce, a i to je důkaz, že jde o Myslbekovo unikátní dílo jak technicky, tak technologicky,“ dodává v pořadu Hovory.
Foltýnová často trhne, když vidí, jak lidé sedí nebo i lezou na sochy a sousoší.
„Byla jsem uvnitř našich velkých soch i v pomníku Jana Žižky na Vítkově, který tedy nepatří do naší správy. Také uvnitř svatého Václava, kde to nebezpeční nebylo tak vysoké. Ale když jsem už před víc než deseti lety byla v útrobách Husova pomníku na Staroměstském náměstí, udělalo se mi špatně,“ popisuje.
Jde o rozsáhlé dílo Ladislava Šalouna z roku 1915, odhalené k 500. výročí Husova upálení.
„Pamatuji, jak na tom sousoší při oslavách nějakého mistrovství, při velké národní události, sedělo mnoho až desítek lidí, další šplhali po celém plášti pomníku. A když jsme na začátku restaurování do něj vstoupili, polilo mne horko.“
„Zjistili jsme, že jednotlivé odlitky, díly, které jsou uvnitř spojené manžetkami, a ty pak sešroubovány železnými šrouby, na které naposledy sahal Šaloun a jeho dělníci, tak tyto šrouby po téměř sto letech zmizely. Už to byla jen oxidovaná rez. A ty spoje opravdu visely jen na vnější roztepané vrstvičce bronzu, který tyto švy pokrývá. Takže soudržnost sousoší už ani tehdy nebyla dobrá, takže tam mohlo dojít opravdu k velkému neštěstí.“
„A tyto odlitky váží od několika stovek kilogramů až po tuny,“ doplňuje Foltýnová. Zároveň varuje, aby lidé opravdu na žádné sochy a jiná umělecká díla nevylézali.
Hrozí poškození díla
„Takový člověk může sochu poškodit – a je obecný omyl, že kámen je přece pevný a vše unese. To musím zdůraznit: zrovna náš český pískovec je spíš křehký, to znamená, že odlomení drobného detailu je velmi snadné.“
„Ani bronz není úplně inertní a podléhá odírání. A čím déle se toho, kterého díla někdo dotýká, tak sundává jeho patinu, obnažuje švy, které tam jsou. Protože zvlášť monumentální bronzové odlitky nejsou z jednoho, ale hned několika kusů smontovaných dohromady.“
„Žádný z autorům nepočítal se zatížením z lezoucích lidí, takže by se taky tomu, kdo se sápe do výše a používá k tomu umělecké dílo, mohlo něco stát,“ zdůrazňuje.
Po roce 1989 postupně zmizelo z náměstí mnoho soch – některá proto, že byla spojena s totalitní ideologií. O některých dílech se to podle odbornice ale říkat nedá. „Taky myslím, že jsme si jich necenili, protože to byl majetek takzvaně všech – takže to nakonec nepatřilo nikomu, a nikdo za to ani nebyl zodpovědný.“
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory, ptá se Petr Vizina. Pořad vysíláme v repríze.
Související
-
Scházíte se „pod ocasem“? Myslbek dělal sochu koně svatého Václava 30 let, vzpomíná jeho pravnučka
Jezdecká socha svatého Václava na Václavském náměstí v Praze nebo pomník Karla Hynka Máchy na pražském Petříně patří mezi nejznámější sochy Josefa Václava Myslbeka.
-
Kolik postav najdete na pomníku svatého Václava?
Pomník svatého Václava stojí na Václavském náměstí od roku 1912. Vytvořil ho Josef Václav Myslbek a pracoval na něm víc než třicet let.
-
Pomník Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí prochází...
Už téměř 100 let patří mezi dominanty pražského Staroměstského náměstí. Pomník reformátora Mistra Jana Husa odhalili přesně v den 500. výročí jeho upálení. Kulaté n...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.