Nejstarší ptačí matka

Albatrosi laysanští (Diomedea immutabilis)
Albatrosi laysanští (Diomedea immutabilis)

Nejstarší divoce žijící pták na světě – nejméně 62tiletá samička albatrosa – má další mládě. Vylíhlo se na atolu Midway a pravděpodobně je zcela zdravé.

Albatrosi laysanští (Diomedea immutabilis) patří k mimořádně dlouhověkým druhům ptáků. Rekord náleží nejméně 62tileté samičce jménem Wisdom, která byla poprvé odchycena a okroužkována v roce 1956. Tehdy jí bylo nejméně pět let – pravděpodobně více, protože albatrosi se začínají rozmnožovat ve věku 8 až 9 let a Wisdom právě seděla na svém prvním vejci. Od té doby ji ornitologové okroužkovali ještě čtyřikrát. Odhadují, že za svůj život mohla Wisdom odchovat nejméně 30 až 35 mláďat. Toto číslo však nejspíš není konečné.

Na konci roku 2012 Wisdom zahnízdila v rezervaci Midway Atoll National Wildlife Refuge na pacifickém atolu Midway. Zdejší hnízdiště je trvale monitorováno. 3. února letošního roku biolog Pete Leary z U.S. Fish and Wildlife Service pozoroval, jak se z jejího vajíčka klube zdravě vyhlížející mládě.
Wisdom je podle vědců symbolem naděje na záchranu albatrosů, z nichž je většina – 19 z 21 druhů - ohrožena vyhubením. Neuvěřitelná je ale i vzdálenost, kterou nalétala od svého prvního okroužkování. Dospělý albatros laysanský za rok urazí asi 80 000 kilometrů a Wisdom podle propočtů vědců celkem nalétala 3 až 4,8 milionů kilometrů.

Zdroj: US Geological Survey