Nejistota na trhu je velká. Není jasné, na koho se pomoc dostane, tvrdí viceprezident Hospodářské komory Jakubský
Vláda včera schválila podporu podnikům s velkou energetickou náročností. Těch se totiž netýká zastropování cen schválené v pondělí. Na kompenzace bude vyčleněno 30 miliard korun, podniky o ně budou moci žádat od začátku listopadu. Svaz průmyslu a dopravy podporu vítá, obává se ale, že pomoc nebude pro mnoho firem dostatečná.
Kompenzační program vznikl na základě tzv. dočasného krizového rámce, který státům EU umožňuje podporovat podnikatele v důsledky protiruských sankcí a vysokých cen energií. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) uvedl, že o tuto podporu budou moci žádat firmy v zemědělství, lesnictví, ale také v těžebním nebo zpracovatelském průmyslu
Čtěte také
Na základě představeného návrhu evropského nařízení by se další pomoci měly dočkat i malé a střední podniky, které potřebují vysoké nebo velmi vysoké napětí. „Firmy budou moci podle aktuálního návrhu čerpat pomoc až ve výši 80 procent spotřeby za posledních pět let,” uvedl na včerejší tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Na tuto pomoc vláda plánuje rozdělit dalších 30 miliard korun.
Vládní rozhodnutí silně kritizuje opozice. Podle místopředsedy ANO Karla Havlíčka je pomoc nedostatečná a opožděná.
Průmysl pomoc vítá
Svaz průmyslu a obchodu podporu vítá, vyjádřil ale obavu o nedostatečnosti pomoci velkým podnikům. V tiskové zprávě rovněž vyzval ministerstvo průmyslu a obchodu aby byl proces co nejjednodušší.
Radek Jakubský, viceprezident Hospodářské komory
František Lukl, předseda Svazu měst a obcí (kandiduje v komunálních volbách v Kyjově jako nezávislý kandidát)
Lubomír Lízal, bývalý člen bankovní rady ČNB, Katedra ekonomiky Fakulty elektrotechnické ČVUT
Daniela Tollingerová, domácí redakce Českého rozhlasu
Schválenou pomoc kvituje i Hospodářská komora, přesný odhad, jak dlouho prostředky vystačí, však zatím nemá. „Jakoukoli pomoc vítáme, samozřejmě bude záležet na tom, kolik z té pomoci a za jakých podmínek kdo dostane,” rozvádí Radek Jakubský, viceprezident Hospodářské komory.
Dosavadní vládní kroky navíc zatím nevedou k větší jistotě podniků. „Pan ministr oznámil, že to bude zhruba osm tisíc firem, ale neřekl jakých. V Česku je zhruba jeden a půl milionu podnikajících subjektů. Dá se předpokládat, že to budou ti energeticky náročnější, ale není jasné, kdo do toho bude spadat,” popisuje Jakubský. „Ta nejistota je tady poměrně velká. Povede to ke spekulacím.”
Podmínky pro maloodběratele a ty napojené na vysoké napětí se budou lišit
Radek Jakubský
„Musíme počkat na to, jak budou schváleny parametry a podle čeho se to bude posuzovat. Musíme se podívat, kolik je to podniků, a potom se může udělat odhad, jestli bude částka dostatečná,” dodává Jan Vízner, prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.
Revize trhu s elektřinou
Vláda v rámci českého předsednictví rovněž bude spolupracovat s Evropskou komisí na snížení cen energií a revizi trhu s elektřinou. V EU momentálně panují velké cenové nesrovnalosti mezi jednotlivými trhy, které silně ovlivňují konkurenceschopnost podniků. „EU by měla najít řešení pro vyrovnání konkurenčních podmínek, aby v Evropě byly podmínky rovné pro všechny podnikatele,” tvrdí Jakubský.
Čtěte také
Připravované opatření na základě představeného návrhu evropského nařízení paradoxně podmínky zhoršuje. „Podmínky se budou lišit pro maloodběratele a pro ty, kteří jsou napojeni na vysoké napětí. V jednom oboru budou dvě firmy, které jsou konkurenční, jedna připojená v maloodběru a druhá na vysoké napětí,” popisuje Jakubský. „Vznikne tam velká disproporce.”
Poslechněte si celé Téma dne s Janem Burdou.
Související
-
Julie Hrstková: Elektřina se vymkla kontrole, teď jde o to, aby se jí nevymkla i společnost
Když se člověk dívá na graf cen elektřiny na burze, vybaví se mu román Černý obelisk z období hyperinflace roku 1923, kde se pro krabičku sirek chodilo s batohem peněz.
-
Země v Evropské unii možná budou muset omezit spotřebu energie ve špičce, navrhuje Evropská komise
Celkovou poptávku po elektřině doporučila komise snížit do konce března příštího roku o desetinu. O celé sadě návrhů budou jednat unijní ministři energetiky 30. září.
-
Síkela: Úsporný tarif by mohl fungovat jako motivace k šetření. Domácnosti by byly finančně odměněny
Konkrétní úspory by se srovnávaly s předem stanoveným předchozím obdobím. Do konce letošního roku bude úsporný tarif fungovat v původní schválené podobě, poté jej nahradí stanovení maximálních cen.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.