Nechtějme od internetových firem, aby nahradily policii, odmítá regulaci poslanec Peksa

31. leden 2018

Největší britští inzerenti žádají, aby firmy jako Google a Facebook založily a financovaly nezávislý orgán, který by odstraňoval nevhodný obsah z jejich webových stránek. Také v Německu od ledna platí zostřená pravidla pro pohyb na sociálních sítích a dalších komunikačních platformách. Za nesmazané příspěvky, které hrozí násilím nebo ho podněcují, hrozí provozovatelům takových stránek obří pokuty. Je na čase zpřísnit pravidla pro fungování internetu?

„Regulace být má, podobně jako je v jiných médiích. Jestli něco napíšete do časopisu, knihy nebo na Facebook, mělo by to být stejné,“ uvedl v pořadu Pro a proti poslanec a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Podle něj je všechno otázkou míry. „Komplikace s regulací jsou nejen technického rázu, ale i právního. Na druhou stranu si nemyslím, že bychom měli rezignovat, a nechat to s tím, že se nedá nic dělat.“

„Jsem přesvědčen, že musí jít o kombinaci různých nástrojů. Chápu, že to je obtížné a technické komplikace tu jsou. Nedomnívám se, že je možné říct, že to v podstatě nejde, a s tím se smířit,“ říká Bělobrádek.


Nikdy jsem neřekl, že by tady mělo být nějaké likvidační nařízení. Jestli je tu nějaký spor, tak o tom, jaká míra regulace i spoluzodpovědnosti provozovatele online služby má být. Pavel Bělobrádek

Ten věří, že každý provozovatel je zodpovědný za předmět své činnosti. „Nemůžete tvrdit, že to není váš byznys. I ten kdo pořádá fotbalový zápas, se nemůže úplně vyvinit za to, co tam dělají fotbaloví chuligáni.“

Vše je prý jen otázka míry. „Když na tom fotbalovém stadionu někoho prohledáváte, také mu nemůžete udělat rentgen. Facebook už něco dělá, a je to určitě krok správným směrem.“

„Nemyslím si, že je právě teď nezbytně nutné udělat nějakou rozsáhlou právní úpravu, která udělí nějaký konkrétní návod. I vývoj v této oblasti je tak rychlý, že legislativně reagovat na některé trendy je velmi obtížné,“ uznal Bělobrádek.

Místopředseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti za Pirátskou stranu Mikuláš Peksa je přesvědčen, že regulace nutná není, protože současná úprava umožňuje postihovat šíření nenávistných zpráv. „Naopak je tu riziko, že to povede ke zesložitění podnikání na internetu.“

„Narážíme zde na technické problémy, jak vyřešit samotné filtrování zpráv a také jak definovat dezinformaci.“


Nemůžete po podnikatelích na internetu chtít, aby se stali jakousi veřejnou policií a řešili tyto případy za ní. Není to v jejich technických možnostech a přivedlo by to některé z nich ke krachu. Mikuláš Peksa

Aby například Facebook čelil těmto problémům, musel by podle Peksy vydat ohromné prostředky. „A pokud by ho to nezlikvidovalo, tak mu to de facto vytváří monopol, a znemožňuje ostatním aktérům byť jen vstoupit na internetový trh.“

Přirovnání sociálních sítí ke klasickým médiím poslanec odmítá. „Facebook je spíše obrovská nástěnka, na kterou si v podstatě může připíchnout kdokoliv cokoliv. A vzhledem k tomu, jak velká nástěnka to je, je velmi obtížné ji kontrolovat.“

Stejně neadekvátní je podle Peksy Bělobrádkovo přirovnání k fotbalovému zápasu. „Na stadion přijdou stovky, nejvýše tisíce lidí. Na internetu se pohybují stovky milionů až miliardy lidí. Tam opravdu nemáte technickou možnost, jak to řešit."

„Nedělám si iluze, že ve chvíli, kdy zavedení takových mechanismů nařídíte zákonem a budete je vynucovat, situace se drasticky zhorší,“ varuje Peksa.

autoři: ves , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.