Nebezpečný silniční prach

Prach, který se zvedá kolem silnic Severní Dakoty, je víc než jen nepříjemný. Podle vědců obsahuje karcinogenní minerál podobný azbestu.

Minerál erionit vzniká ze sopečného prachu, na který působí voda. Poprvé na sebe upoutal větší pozornost v souvislosti s epidemií zhoubných nádorů v Anatolii. Mezoteliom, který vzniká z buněk vystýlajících tělní dutiny, je obvykle velmi vzácný. V centrálním Turecku však na něj v některých vesnicích umírala až polovina všech obyvatel. Příčinou byly sopečné tufy, které místní lidé používali jako stavební materiál. Netušili, že obsahuje erionit, který má vlastnosti podobné azbestu, ale jako karcinogen je ještě silnější.

Ložiska erionitu jsou známá ze všech kontinentů včetně Antarktidy a v USA se vyskytují ve 13 státech. Problém s nebezpečným minerálem nyní může mít Severní Dakota. Po 30 let se v okrese Dunn County využíval štěrk z místních lomů, který obsahuje erionit. Je jím posypáno asi 500 km silnic, baseballová hřiště, parkoviště a dokonce i záhonky. Otázkou, kterou nyní řeší vědci a lékaři je, jaké následky bude mít třicetileté vdechování erionitového prachu pro místní obyvatele. Expozice erionitu je totiž stejně vysoká jako byla v Turecku.

Zdroj: EARTH Magazine