Nebezpečná kosmetika?

23. září 2010

Vědci z Université Laval zjistili, že účinné látky kosmetických produktů určených k boji s vráskami, mohou v kožních buňkách navozovat patologické reakce.

Látka označovaná jako 2-dimetylaminoethanol (DMAE) je součástí mnoha krémů a sér, které mají vyhlazovat vrásky. V menším množství ji můžeme najít i v mýdlech, rtěnkách, šamponech a mnoha dalších výrobcích kosmetického průmyslu. DMEA má vliv na buňky označované jako fibroblasty, které tvoří součást pokožky. Způsobuje jejich zvětšování a "tloustnutí" - což má za následek, že pokožka se jeví hladší.

Testy in vitro ukázaly, že přidání této látky ke kultuře fibroblastů přináší i další zajímavé výsledky. Za 24 hodin po aplikaci množství DMEA, které je obvyklé v krémech proti vráskám, mohli vědci pozorovat úhyn celých 25 % fibroblastů. U buněk, které přežily, se značně zpomalilo nebo zcela zastavilo buněčné dělení. Autoři studie tvrdí, že tuto látku nepokládají za vysloveně nebezpečnou, ale zdůrazňují nutnost dalšího výzkumu.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio