Nebaví vás sekat anglický trávník? Založte si louku, pomůžete tak sobě i přírodě, radí odborník

13. leden 2019

Květnatou louku, kterých dnes ubývá, si můžete vypěstovat i na svém vlastním pozemku. Hostem Studia Leonardo byl expert na pěstování lučních květin Bohumil Bradna.

„Květnaté louky jsou fenoménem střední Evropy, proto bychom se měli snažit je zachovat i obnovit,“ uvedl odborník.

Připomněl, že s příchodem člověka do krajiny začal chov zvířat, pastva a sekání na píci. „Louky tak dostaly šanci, takže před 100 lety byly zcela běžné a byly plné květin.“

Nejhezčí květnaté louky se zachovaly v rezervacích a vyskytují se na nich třeba orchideje. Příkladem může být louka u Zámku v Liblicích na Mělnicku. Zámečtí pánové zřejmě věděli, jak s takovou loukou nakládat, jednou nebo dvakrát do roka ji sekali a to je vše, co s tím dělali.
Bohumil Bradna

Změnu znamenalo průmyslové hnojení dusíkem. „Ten prospívá silný travám, které zesílily, takže vytlačily květnaté louky. Velká část luk se navíc převedla na ornou půdu, takže květnaté louky máme jen na málo místech, z krajiny se prakticky vytratily.“

„Důležité je po sekání hmotu odvézt. Kdyby se na půdě nechala, tak se z ní vyloučí dusík a další živiny, které opět vybudí trávy. Takže chceme-li květinovou louku, je třeba po posekání hmotu odnímat pastvou nebo sklizní na seno.“

Jak podpořit květnatou louku nebo si vypěstovat přímo vlastní? „V přírodě, pokud je louka už založena, vlastně stačí ji dvakrát do roka sekat a hmotu odstraňovat. Je tu ale spousta ploch, kam by se louky mohly rozšiřovat... Kolem technických budov, na náspech kolem koridorů, dálnic a silnic.“

Louka obsahuje veliké množství druhů. Proto je plastická, odolná vůči výkyvům počasí a klimatu. Nejdůležitější ale je, že se na louce může vyvíjet a pást hmyz, motýli, brouci, ale je to pastva i pro včely, kterých je dnes nedostatek.
Bohumil Bradna

Jak louku sekat? „Rozdělte si pozemek na tři díly,“ radí expert. „První sekejte, když louka teprve začíná kvést, tedy na začátku května, protože znova rychle vykvete. Další seč této části udělejte na podzim. Druhou část posekejte v době, kdy odkvétají kopretiny a ona obrazí na konci srpna, pak ji posekejte podruhé.“

„Třetí část louky nechte co nejdéle, aby se tam mohl vyvinout hmyz, protože to je pro přírodu důležité. A pokud možno příští roky tyto plochy zase vyměňte.. Pro vývoj hmyzu je důležité, aby na louce byly vždy nějaké plochy neposečené.“

Ideální je louky sekat kosou, ale i zemědělská technika vyhoví. „Jen se nesmí sekat nízko, protože se mohou porušit srdíčka rostlinek. Ideální výška sekání jsou tři až čtyři centimetry... K dispozici jsou dnes také všechny různé rotační a žací lišty.“

Jsou tu také lidé s velkými zahradami, kteří jsou otroci sečení anglického trávníku. Tím ničemu neprospívají, jen sami sobě a ještě s tím mají práci. Když si zasejí květnatou louku, tak můžou mít radost, že udělají něco pro přírodu, protože se tam slítnou motýli, včely, brouci a oni budou mít ulehčenou práci.
Bohumil Bradna

A co by se stalo, kdybychom květnatou louku neposekali vůbec? „Udělali jsme pokus a už po třech letech se na ploše objevily dřeviny, například břízy a duby.“

„V naší krajině má příroda snahu všechno posunovat do lesa, konečné stadium je tady les. Proto je potřeba louku dvakrát ročně sekat a posekanou hmotu odnímat,“ zopakoval Bohumil Bradna.

autoři: Josef Kluge , oci
Spustit audio

Související