Naučili jsme se znárodňovat rizika a privatizovat všechny profity, říká ke krachu dvou amerických bank historik Lukeš
„Spojené státy udělají cokoliv, co bude nutné, aby podpořily banky,“ slíbil tamní prezident Joe Biden po tom, co pád dvou bankovních domů vyvolal pochybnosti o tamní finanční stabilitě. Krátce před jeho prohlášením se úřady zaručily, že budou garantovat všechny vklady Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank, které koncem týdne zkrachovaly. Američané si podle prezidenta můžou být jistí, že jejich bankovní systém je bezpečný.
Profesor historie a mezinárodních vztahů na univerzitě v Bostonu Igor Lukeš se nejdříve obával toho, aby nešlo o začátek velkého systémového problému, který by se z původních dvou obětí mohl „rozšířit jako požár napříč celým finančním systémem.“
Čtěte také
Ve svém okolí ale obavy ze ztráty úspor nezachytil. „Byla to izolovaná věc v tom smyslu, že se týkala jen dvou velmi specializovaných bank. Jedna je konkrétně v Silicon Valley, kde financuje především startupové podniky, a ta druhá je zase menší střední banka, která je jenom v New Yorku.“
Po krizi v roce 2008 Kongres vydal zákon nařizující všem bankám přejít na novou formu bankovnictví. „A ukázalo se, že právě tento nový systém zafungoval velmi dobře, protože hned v pátek, hned po prvních signálech v Kalifornii v případě SVB, když se ukázalo, že může mít problémy s hotovostí, tak na místo okamžitě dorazili úředníci z federálního úřadu, který dohlíží na banky, a ti zabránili případnému šíření požáru.“
Když se bankéřům něco nepodaří, třeba i ve velkém, tak federální vláda vstoupí na scénu a pofouká jim bebíčka.
I přes to ale byla ze začátku cítit jistá panika přinejmenším na trzích. Dolar šel dolů a zlato naopak posilovalo. Ke zmírnění nervozity se pokoušel přispět i prezident Joe Biden svým projevem.
„V tomto případě by každý prezident, demokrat nebo republikán, říkal v podstatě totéž: ‚Nepanikařte, všechno je v pořádku. Všechny vaše vklady jsou stoprocentně garantovány.‘ To byl velmi uklidňující komponent jeho projevu.“
Čtěte také
Federální vládou jsou ale za normálních okolností garantovány všechny vklady do výše 250 tisíc dolarů. Biden ovšem tímto prohlášením oznámil, že jsou garantovány všechny vklady kompletně. „To je jenom dalším důkazem toho, že jsme se naučili znárodňovat rizika, ale privatizovat všechny profity.“
„Když se bankéřům něco nepodaří, třeba i ve velkém, tak federální vláda vstoupí na scénu a řekne ‚no nic velkého se nestalo‘, pofouká jim bebíčka a všechno zaplatí. Zatímco když oni vydělávají peníze, tak je samozřejmě necpou do kapes federální vlády, ty si nechávají pro sebe, a proto tomu říkám znárodňování rizika a privatizování profitu.“
Nakolik mají události ve finančním světě potenciál podrýt nebo posílit Bidenovu pozici? Poslechněte si celý rozhovor v audiozáznamu. Moderuje Tomáš Pavlíček.
Související
-
Vracíme se do studené války, musíme před Ruskem postavit zeď, míní ekonom Schneider
„Doufám, že nás žádná další velká rána nečeká,“ odpovídá ekonom a analytik Světové banky Ondřej Schneider na otázku, jak Západ zvládá dopady ruské agrese na Ukrajinu.
-
Inflace poleví, ale i tak bude vidět velká disproporce mezd, očekává ekonomka Horská
České platy stále rostou, ale inflaci zdaleka nestačí a reálná mzda proto znatelně klesá. Jak moc ještě kvůli vysoké inflaci zchudneme?
-
Bezbolestně nad inflací nevyhrajeme, míní předseda Národní rozpočtové rady Hampl
Mezinárodní měnový fond doporučil ČNB, aby zvýšila úrokové sazby a přesvědčila tak trhy a veřejnost, že inflaci příští rok dostane pod kontrolu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.