Nanovozítko skutečností?

8. březen 2006

Výzkumný tým z texaské univerzity v Rice sestrojil první "vozidlo" nanometrických rozměrů. Vozítko nemá sice motor, ale je opatřeno čtyřmi koly, kterým jako pneumatiky slouží kulovité molekuly tvořené 60 atomy uhlíku - fulereny.

Při nízké teplotě je vozítko nehybné. Když se však teplota zvýší, vazby mezi fulereny a atomy podložky se uvolní a nanovozítko se rozjede po "silnici", jejíž povrch je tvořen atomy zlata. Pohyb má na svědomí fenomén difuze, ale nanovozítko se dá "táhnout" nebo "tlačit" mikrohrotem elektronového rastrovacího mikroskopu.

Texasští vědci hodnotí především skutečnost, že fulerenové "pneumatiky" po povrchu nekloužou, ale že se skutečně otáčejí (což ovšem někteří zahraniční odborníci zpochybňují). Atˇ tak či onak, američtí výzkumníci hodlají přistoupit ke konstrukci "nanoautomobilu" druhé generace, který by měl již vlastní pohon: nanomotor by měl jako palivo používat světlo.

Elektromobily se nevzdávají

Francie, která se může pochlubit největším trhem s elektromobily v Evropě (7000 prodaných vozů v roce 2000), právě představila dvě novinky. Společnost Bolloré ohlásila zahájení silničních testů svého elektrického automobilu BlueCar. Díky lithiové baterii o hmotnosti 200 kg, která se dá dobít během šesti hodin, dokáže nový elektromobil vyvinout rychlost až 130 km/h a jeho dojezd činí přes 200 km, což je více než dvojnásobek ve srovnání s elektromobily první generace.

Společnost Société de véhicules électriques, filiálka firmy Dassailt a Heuliez, vyrobila již tucet prototypů vozidla Kangoo, které jsou vybaveny akumulátory srovnatelných parametrů jaké používá BlueCar. S komerčním využitím obou typů elektromobilů se počítá pro období 2007-2008 a mezi první zákazníka patří Francouzské pošty a elektrárenská společnost EDF (Electricité de France).

Prameny: Science et Avenir, La Recherche, leden, únor 2006

autor: Jiří Grospietsch
Spustit audio

Více z pořadu