Nanovčelky hubí nádorové buňky

00988185.jpeg

Včelí jed navázaný na nanokuličky může efektivně zabíjet nádorové buňky.

Jednou z hlavních složek včelího jedu je peptid melittin, který dokáže proniknout buněčnou membránou a v dostatečně velké koncentraci je schopný zničit prakticky jakoukoli buňku. Díky tomu se melittin dostal do centra pozornosti výzkumníků z Washingtonské univerzity, kteří hledají nové způsoby ničení nádorových buněk. Vědci molekuly melittinu navázali na kuličky v nanovelikosti. Vytvořili tak jakési nanovčelky, které se chovají podobně jako živé včely - vletí do nádoru, usednou na povrch buněk a dají jim žihadlo tím, že uvolní molekuly melittinu. V krevním oběhu je mellitin navázaný na nanokuličky neškodný a pokud by se z nich uvolnil dříve než u buněk nádoru, zničí jej enzymy, které rozkládají proteiny.

Vědci nanovčelky otestovali na dvou typech pokusných myší. Myši z první skupiny měly implantované buňky lidského nádoru prsu a druhá skupina trpěla kožními nádory melanomy. Po čtyřech až pěti injekcích s dávkou nanovčeliček, které myši dostaly v průběhu několika dní, se růst nádorů prsu zpomalil skoro o 25 %. Velikost kožních nádorů se oproti těm neléčeným zmenšila o 88 %.

Vědci se domnívají, že nanovčelky se na správném místě nahromadily díky zvýšené propustnosti cév v nádorech, které mají zároveň sklon zadržovat v sobě různé látky. V zájmu větší bezpečnosti zdravých tkání ale vědci na povrch nanovčeliček přidali ještě molekuly, které je navádějí přímo k rostoucím cévám nádorů.