Námitky slyším dnes a denně, říká o genderové tematice ilustrátor Čtyřlístku Němeček
Ilustrátor a autor proslulého Čtyřlístku Jaroslav Němeček kreslí čtyři postavičky populárního dětského komiksu už 50 let. V příbězích Fifinky, Myšpulína, Bobíka a Pindi se vyhýbá zásadně zobrazování násilí, stejně tak ale i politickým tématům.
Příhody čtyř kamarádů mají vždy šťastný konec. „S manželkou se snažíme být příjemní lidé, tedy i Čtyřlístek má příjemný děj . Pokud s někým někdo bojoval, byl to Zádrhel,“ zmiňuje autor také celoživotní spolupráci se svou ženou.
Čtěte také
„Nejsem apolitický,“ pokračuje host Osobnosti Plus. „Snažím se spíš ochránit Čtyřlístek. Sami jsme rodina, kde má každý člen jiný pohled na svět. Občas se i s manželkou pošťouchneme. Bylo by hloupé, abychom tahali takovou problematiku do tvorby, když už to neděláme 50 let.“
Fifinčino vaření
Němeček se zejména v poslední době setkává s negativními reakcemi na mnohdy až stereotypně přísné rozdělení mužských a ženských rolí v půlstoletí let vycházejícím komiksu.
„Tři měsíce slyším námitky, dnes a denně, a považuji to za hloupost. Moje maminka dělala všechno, co maminky dělají. I mě seřezala, když jsem zlobil. Tatínek chodil do práce, staral se o rodinu a všechno normálně klapalo. Nikoho ani nenapadlo, že by nemělo. Jinak to ani nešlo. Přeji ale každému, aby žil svůj život. Když se někomu chce žít genderově, ať žije,“ uzavírá ilustrátor.
Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s jejím pátečním hostem. Jaroslav Němeček bude hovořit také o dlouhodobé spolupráci s autorkou textů Čtyřlístku, zesnulou Ljubou Štíplovou.
Související
-
Britský komiksový tvůrce Jacob Philips tvořil část svého nového komiksu i v Česku
Jak se britskému autorovi pracovalo při jeho rezidenčním pobytu na pozvání Českého literárního centra. A recenze nového románu českého spisovatele Michala Ajvaze Města.
-
Svou identitu měním podle situace, říká mladý spisovatel Addair. K svému ženskému tělu averzi necítí
Narodil se jako žena, ale cítí se jako gender fluid, tedy člověk, který je flexibilní vůči genderové identitě. Moderuje Naděžda Hávová.
-
Má smysl slavit MDŽ? Musíme víc pracovat na rovnoprávnosti žen, tvrdí šéfka Gender Studies
Mezinárodní den žen (MDŽ) se opět „vrací na scénu“. Odpůrci tvrdí, že je poznamenaný ideologií, zastánci zdůrazňují, že ještě svůj účel nesplnil.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.