Komiks se vyvíjí. Už to není jen dobrodružství pro kluky, říká Lucie Lomová

19. červenec 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lucie Lomová

Tématem Interview Plus jsou komiksy. „Já jsem si kreslila, tak jako většina dětí, už odjakživa, akorát mi to zůstalo trošku déle,“ říká oceňovaná ilustrátorka a autorka komiksů Lucie Lomová, která je hostem Michaela Rozsypala. Protože si ale myslela, že si musí najít nějaké seriózní zaměstnání, vystudovala dramaturgii na DAMU a pracovala jako divadelní kritička. Poté se ale vrátila zpět ke komiksu.

Dá se říci, že se komiks nějak proměňuje? „Začala jsem komiksy kreslit v roce 1986, Anču a Pepíka do Čtyřlístku, a od té doby komiks prošel neskutečně obrovským, bouřlivým vývojem. Měli jsme tu veliké oživení hned po revoluci v 90. letech, ale to byla taková ta vlna, kdy se začalo vydávat všechno možné, ale jenom velice málo z toho se uživilo,“ vzpomíná Lomová.

Druhý boom přišel podle jejího názoru začátkem tisíciletí a ten pořád trvá. „Dnes se mnohem víc používá počítač, takže bych řekla, že skoro všichni mladí lidé, kteří se komiksu věnují, využívají různé grafické programy. Takže taková ta ruční práce: akvarel, perko, tuš, už začíná být něčím starodávným.“


Potřebujete dva dary: potřebujete umět vystavět příběh a potřebujete umět kreslit. – Je to taková symbióza dvou disciplín, které by měly jít ruku v ruce. Komiks by měl být prostě vyprávění obrazem. Lucie Lomová radí, jak se stát úspěšným autorem komiksu

Komiks vs. animovaný film

Lucie Lomová napsala, že ženy tvoří čím dál významnější a početnější část komiksů. „Mně to připadá jako úplně přirozený vývoj, protože podobný trend je v jakémkoliv jiném oboru. Dnes se i ten komiks proměnil v tom smyslu, že už to není jenom dobrodrůžo pro kluky a pro milovníky Spidermanů a Batmanů, ale rozvinul se do strašně veliké žánrové šíře. Kdyby to bylo pořád jen v tom klasickém superhrdinském žánru, tak by to asi tolik žen nezajímalo.“ Děvčat podle Lomové přibývá i mezi čtenáři komiksu.

Už třetím rokem pracuje Lucie Lomová na sedmidílné sérii animovaných filmů o Anče a Pepíkovi pro Českou televizi. Přiznává, že je to pro ni nový zážitek, protože při tvorbě komiksu byla sama svým pánem a teď je kolem mnoho dalších osob, které do vznikajícího filmu vnáší své nápady a připomínky. Hodně se liší i styl vyprávění.

Vidí mezi mladou generací naději pro český komiks? Co si myslí o politické karikatuře a kreslených vtipech? Poslechněte si celé Interview Plus s Lucií Lomovou.

autoři: mro , jpr
Spustit audio