Britové už mají dost klaunství Borise Johnsona. Teď zas chtějí něco solidního a předvídatelného, tvrdí novinář Kytka
Britští opoziční labouristé vedou v předvolebních průzkumech až o 25 procent nad konzervativci. „Pokud jsou tyto předpovědi správné, směřují k rekordní výhře v britských parlamentních volbách,“ věří host Osobnosti Plus Ivan Kytka, novinář, který žije v Londýně a spolupracuje s Deníkem N.
„Labouristé stojí mimo vládu už 14 let, prohráli volby v roce 2010. A kdybychom se chtěli poučit z historie, tak čím větší je porážka, tím déle trvá straně, než se zas dostane zpátky k moci,“ všímá si Kytka.
Čtěte také
Očekává, že pokud konzervativci skutečně prohrají, čekají je nejméně dvě volební období mimo vládu, tedy minimálně 10 let. „Bude ovšem záležet na situaci v Evropě,“ dodává novinář.
„Pokud nastane nějaká mimořádná krize, tak můžeme mít i v Británii koaliční vládu ,národní záchrany‘ s konzervativci i labouristy u moci, stejně jako se to stalo před 80 lety.“
Co politici vlastně nabízejí?
Jaká sdělení mají pro své voliče dva hlavní soupeři? „Rishi Sunak vlastně říká, že jeho stranu už znají. Chystají se snižovat daně, znovu snížit sociální a zdravotní pojištění a nechat lidem víc peněz v peněženkách,“ shrnuje Kytka.
Čtěte také
„Labouristé zase říkají, že je britská infrastruktura i zdravotnictví zanedbané, takže je potřeba zvýšit některé daně, aby mohla být země modernizována. Lídr strany Keir Starmer slíbil, že nezvýší ty zásadní daně, které se nejvíc dotknou peněženek občanů.“
Jak Sunak, tak Starmer jsou spíše technokraty bez charismatu, soudí novinář. „Ale Evropa je tak rozkolísaná, že možná právě typ technokratického premiéra, který nebude budit extrémní vášně ani pozitivní, ani negativní, země potřebuje.“
„Britské veřejné mínění si užilo Borise Johnsona, jeho bonmotů, úžasných výstupů, hezkého účesu i klaunství. Poptávka se naplnila a nastal čas na něco solidně britského a předvídatelného, čemu se dá věřit,“ shrnuje nálady britských voličů před volbami do parlamentu Ivan Kytka.
Jaká budoucnost čeká po volbách současného premiéra Rishiho Sunaka? Jaký je rozdíl mezi labouristy Jeremy Corbyna a Keira Startmera? Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí.
Související
-
Jan Fingerland: Británie s Řeckem vedou válku, naštěstí jen kulturní
Britský premiér Rishi Sunak zrušil schůzku se svým řeckým protějškem Kyriakosem Mitsotakisem. To je v politice silný kalibr. Kvůli čemu to bylo? Kvůli pár tunám mramoru.
-
Británie zůstane monarchií. Nabízí delší pohled do budoucnosti než republika, míní ekonom Bartoň
V Británii vrcholí přípravy na korunovaci. Chystají se ale i protesty. „Monarchie se přežila, nic by se nestalo, kdyby se Británie stala republikou,“ míní ekonom Pánek.
-
Jan Fingerland: Británie se zákonem snaží zastavit ilegální imigraci
Je těžké být populární. Přinejmenším pokud jste relativně bohatý stát a hodně lidí z jiných zemí chce u vás žít. Tuto situaci řeší Velká Británie, respektive její vláda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.