Nalezený vrak velrybářské lodi

15. únor 2011
Monitor

Mořským archeologům se podařil kapitální úlovek: na havajských útesech objevili vrak velrybářské lodi, která souvisí s románem Bílá velryba.

Two Brothers byla velrybářská loď z Nantucketu, které velel kapitán George Pollard ml. Do dějin se tento muž zapsal díky svému předchozímu velení na velrybářské lodi Essex. Loď se v roce 1820 potopila po útoku vorvaně a inspirovala tím Hermana Melvillea k napsání románu Bílá velryba. Ani Pollardova druhá loď neměla o moc šťastnější osud: Two Brothers se potopila v noci 11. února 1823 poté, co asi 600 mil severozápadně od Honolulu najela na útesy havajského atolu French Frigate Shoals. Posádka strávila noc v záchranných člunech a druhý den ji vzala na palubu jiná velrybářská loď.

Poté byl vrak jedné z lodí, které se zúčastnily ekonomické i politické expanze Spojených států do Pacifiku a přispěly ke zdecimování různých druhů velryb, ztracen na dlouhých 188 let. V roce 2008 expedice vedená odborníky z amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru, která zkoumala život na havajských podmořských útesech, narazila na kotvy, pánve k rozpouštění velrybího tuku a zbytky lanoví. Také další artefakty jako hroty harpun, které byly nalezeny během dalších expedic v letech 2009 a 2010, dokazovaly, že jde o vrak velrybářské lodi z 19. století. Přesnější datování nálezů a porovnání originálních záznamů posádky s polohou vraku nyní dokázalo, že na atolu French Frigate Shoals odpočívá kdysi slavná velrybářská loď Two Brothers.

Expedice narazila na kotvy, pánve k rozpouštění velrybího tuku a zbytky lanoví

Zdroj: NOAA

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu