Na vánoční příběh slyší dítě i ten nejstarší, zas a znova nás to utváří, míní farářka Kopecká

21. prosinec 2020

„Vánoční příběh oslovuje prakticky každého prakticky od dětství,“ tvrdí farářka Martina Viktorie Kopecká. „Advent je o tom uvěřit ve světlo, i když nás ještě obklopuje tma.“

„V adventu ztišujeme svoji mysl, modlíme se. Dá se to připodobnit k postní době: připravujeme naše tělo, chystáme cukrátka, ale odpíráme si je. Chceme si nachystat zásobu na slavnostní chvíli,“ zdůrazňuje farářka Církve československé husitské.

„Vánoční příběh je něco, na co slyší dítě i ten nejstarší. Je to něco, co nás zas a znova utváří. Je to v našich životech nesmazatelně zapsáno,“ míní Kopecká.

Kopecká slouží mimo jiné v pražském kostelu svatého Mikuláše a tvrdí, že 24. prosince je pro ni svým způsobem pracovní den. „Protože jestli někdo do kostela přijde, tak to bude teď,“ dodává.

Jaké budou podle farářky letošní Vánoce v době pandemie? Jak prožívat Vánoce bez fyzické blízkosti blízkých lidí? Poslechněte si celé Hovory.

autor: Eva Hůlková
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.