Na Srí Lance se pod hranici chudoby dostává až polovina populace. Oficiální inflace přesahuje 60 procent
Po spektakulárním obsazení prezidentského paláce začátkem července se události na Srí Lance nakrátko dostaly do centra celosvětové pozornosti. Ta dávno opadla, situace ale zůstává vážná. Nová vláda musí zemi provést ekonomickým kolapsem, který uvrhl velkou část obyvatel do chudoby. Začátkem září se jí podařilo vyjednat podmínky nové půjčky od Mezinárodního měnového fondu (MMF), která by měla Srí Lance pomoct odrazit se ode dna. Má to ale hned několik háčků.
K tomu, aby Srí Lanka dosáhla na první část dohodnuté půjčky ve výši 2,9 miliardy amerických dolarů, bude muset splnit celou řadu podmínek. Bude se muset dohodnout se svými věřiteli na odpuštění části dluhů a také provést celou řadu reforem. Některé z nich jsou přitom mimořádně nepopulární a Srílančany budou „bolet“.
Situace na ostrově se do velké míry uklidnila, a to dokonce natolik, že se do země mohl vrátit i bývalý prezident Gotabaja Radžapaksa, který začátkem července tajně uprchl před hněvem protestujících lidí.
Nespokojenost ale zůstává a od nástupu nového prezidenta Ranila Vikremesinghy policie zadržela minimálně 140 lidí, kteří organizovali demonstrace – často na základě přísného protiteroristického zákona, což kritizuje Rada OSN pro lidská práva i Amnesty International.
Jak se zbavit dluhů?
Jednou ze zásadních podmínek pro půjčku od MMF je výrazné snížení státního dluhu. Ten momentálně dosahuje asi 140 procent srílanského HDP, což je úroveň, kterou fond považuje za neudržitelnou.
Čtěte také
Pro vyplacení první části dohodnuté půjčky tedy požaduje, aby se snížil pod hranici sta procent HDP. To znamená, že Srí Lanka se bude muset dohodnout se svými věřiteli na restrukturalizaci dluhu. V zásadě na tom, jak velkou část dluhů Srí Lance věřitelé odpustí a jak velkou část bude muset splatit a za jakých podmínek.
Největším věřitelem je Čína, která drží asi 12 procent z celkového zahraničního dluhu přesahujícího 63 miliard dolarů.
K možnosti restrukturalizace srílanského dluhu se ale zatím Peking nevyjádřil. K dalším velkým věřitelům patří Indie a Japonsko, které se snaží zorganizovat jednání věřitelů.
Právě do Japonska zamíří na konci září nový srílanský prezident na svou první zahraniční cestu.
Ředitelka MMF Kristalina Georgieva vyzvala velké věřitele k zodpovědnému přístupu, a to nejen v případě Srí Lanky, ale i u dalších zemí, které se mohou ocitnout v potížích.
Hlavní vyjednavač Fondu na Srí Lance Peter Breuer ale zároveň zdůraznil, že MFF nemůže vstupovat do jednání mezi dlužníkem a věřiteli.
Jak z krize ven?
Srílanská ekonomika se v druhém čtvrtletí meziročně propadla o víc než osm procent a inflace přesahuje 60 procent.
MMF tedy požaduje provedení zásadních reforem, které povedou ke stabilizaci srílanské ekonomiky. Část z nich už vláda začala uvádět do praxe.
Mezi nejzásadnější patří zvyšování daní, omezení výdajů státní správy, zvýšení cen pohonných hmot nebo výrazné omezení pravomocí prezidenta a posílení nezávislosti centrální banky.
Vláda už také zakázala dovoz některých výrobků, aby chránila své devizové rezervy, a zastropovala ceny některých základních potravin.
Pokračuje také humanitární pomoc v podobě dodávek léků, potravin, hnojiv a dalších základních potřeb.
Přesto zhruba každý čtvrtý Srílančan musí pravidelně vynechávat jídlo, aby vyšel se svými příjmy, a pod hranicí chudoby by se mohla dostat až polovina populace.
Tomu, jak se mohla kdysi prosperující země – která v HDP na hlavu po přepočtení podle parity kupní síly překonávala i některé evropské země – takto rychle propadnout na absolutní ekonomické dno, se věnuje pořad Za Obzorem.
Související
-
Srí Lanka se připravuje na nedostatek jídla. Státním zaměstnancům dá den volna na pěstování potravin
Srí Lanka schválila zkrácený pracovní týden pro zaměstnance veřejného sektoru. Chce tak motivovat obyvatele k zemědělským aktivitám a bojovat proti nedostatku potravin.
-
Srí Lanka - jeden z mála probádaných tropických koutů světa
Ačkoli leží ostrov Srí Lanka v tropickém pásmu, je jeho příroda a krajina poměrně dobře zdokumentovaná a známá. Podobně jako Indie i Srí Lanka totiž byla necelých 2...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.