Moravec: Zemanovy útoky proti novinářům jsou účelové a jejich pozadí je mnohem nebezpečnější

26. únor 2015

Jakou roli dnes hrají média v české společnosti a jak se za 25 let změnila? Jsou novináři skutečně hlídacími psy demokracie, nebo už je tento výrok jen klišé?

„V současnosti bych mluvil o ochočeném, bezzubém psovi postdemokracie,“ glosoval v pořadu Pro a proti moderátor České televize a pedagog Václav Moravec.

Podle něj se ocitáme v postdemokracii, do které patří komercionalizace médií. „Ta začala plíživě po roce 1989. Sama novinářská entita pracuje spíš na své destrukci, než na tom, aby posilovala platnost věty o hlídacích psech demokracie.“

„Politici všude na světě budou tvrdit, že to jsou novináři, kteří ničí demokracii a podrývají důvěru v politiku,“ tvrdí moderátor.

Útoky na novináře a jejich osobní integritu, které souvisejí s aktuální rusko-ukrajinskou krizí, jsou daleko nebezpečnější a sofistikovanější, všímá si Moravec.

„Zemanovy výroky jsou českým politicko-mediálním folklórem uplynulých dvaceti let, ale rozrušování integrity redakcí médií, které souvisejí s ukrajinskou krizí, jsou zjevné a opět je za tím byznys.“

Erik Tabery


Moravec: „Máte-li zde zájmy ekonomických skupin jako je Lukoil a jsou propojeny s politikou, logicky budou tyto skupiny útočit na média veřejné služby. Podívejte se na zasedání obou rad médií veřejné služby a aktivismu, který v souvislosti s nimi vznikl… Když proti vám utočí lidé tak argumentačně vybavení jako je Václav Klaus a Miloš Zeman, tak i většinové populaci dojde, že to jsou jenom účelové útoky, zatímco to, co se v mnoha ohledech odehrává v zákulisí, je skryté, je to součástí těchto útoků, není to jasně pojmenováno novináři, a je to daleko nebezpečnější.“

Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery souhlasí s nebezpečím, které stojí za výroky politických špiček, zvláště prezidenta Miloše Zemana. S Moravcem se shodli na formulaci „usvědčený lhář.“


Tabery: „Zeman je tlachal. Jediný, kdo tady manipuluje a lže je český prezident, a má to dokonce stvrzeno Ústavním soudem. Teď si vymyslel prokázanou lež o Ferdinandu Peroutkovi, nadále na ní trvá a má ještě tu drzost, že bude někoho školit o tom, jak má novinářsky pracovat… Média zjednodušují, co se v politice děje, částečně to ani nejde, protože se prostě všechno do médií nevejde. Někdy je to neprofesionalitou médií, velmi často je to ale neprofesionalitou politiků, kteří neumějí komunikovat a sdělovat informace.“

Současnou žurnalistiku hodnotí o něco smířlivěji a optimističtěji než moderátor.

„Dochází k fragmentaci, trochu cestujeme v čase, ale věřím, že se situace ustálí a zájem a potřeba kvalitních informací zde bude i nadále,“ vyjádřil svá očekávání šéfredaktor.

Vědomí zodpovědnosti je ale stále u novinářů hlavním imperativem. „Samozřejmě, že novinář si má uvědomovat, že má nějakou společenskou zodpovědnost, a že bez toho novinářská práce nemůže fungovat. Kdo si myslí, že ano, dělá ji špatně,“ soudí Tabery.

Šéfredaktor je přesto přesvědčen, že média svou kontrolní roli nadále plní. „Přes všechny výhrady, které jsou, které mám, a které nejsou vůbec malé, je pravda, že společnost má de facto jednu kontrolu mocných a vlivných, a tou jsou stále média.“

Je si ale vědom i provozních a ekonomických obtíží. „Samozřejmě je to teď slabší, protože řada médií se dostala do těžkostí, ať už z pohledu vlastníků nebo z ekonomických důvodů. Scéna se drolí, každou chvíli vzniká nový projekt, mizí velké noviny.“

Česká mediální situace ale má svá negativní specifika: nedostupnost informací nebo dokonce jejich absence, která se týká i státních institucí a úřadů, tvrdí Tabery.

„Každý novinář vám potvrdí, že pokud chcete získat relevantní informace, v Anglii je získáte za pět minut na webu, ale u nás je musíte hledat týdny a často nakonec neúspěšně,“ zhodnotil žurnalistickou přítomnost šéfredaktor týdeníku Respekt.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio