Molekula, která zastavuje virus HIV

21. duben 2011
Monitor

Evropští vědci objevili, jak fungují molekuly proteinu, který některé opice chrání před virem HIV.

Díky jednomu buněčnému proteinu jsou primáti jako makak rézus nebo noční opice mirikina rezistentní vůči viru HIV. Protein TRIM5 zastaví virus krátce po jeho vstupu do buněčné cytoplazmy a zabrání jeho množení. O existenci tohoto ochranného proteinu víme déle než šest let, ale mechanismus, kterým pracuje, teprve nyní odhalili němečtí a švýcarští výzkumníci.

Virus HIV, který vstupuje do buňky, má schránku neboli kapsidu s pravidelnou strukturou, která se trochu podobá fotbalovému míči. Protein TRIM5 tuto mřížku reorganizuje a navazuje se na ni. Přitom se z něj uvolňují malé signální molekuly známé jako polyubiquitinové řetězce, které okamžitě alarmují imunitní systém. Likvidace infikovaných buněk se účastní složky takzvané vrozené či nespecifické imunity, které má organismus (na rozdíl od protilátek) připravené dopředu a které mohou být do boje s infekcí okamžitě nasazeny. TRIM5 má tedy dvojí funkci: jeho molekuly rozpoznávají virus uvnitř buňky a spouští nespecifické imunitní reakce.

Lidské buňky také obsahují protein TRIM5, ale jeho schopnost chránit organismus před virem HIV je naneštěstí daleko slabší než u opic. Znalost mechanismu jeho působení by však mohla vést k novým směrům léčby infekce virem HIV a nemoci AIDS.

Zdroj: Universtät Zürich, Nature

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu