Místopředsedkyně České ženské lobby: Ať stát udělá platové audity a vyrovná mzdy mužů a žen na stejných pozicích
Dnes je Mezinárodní den rovnosti žen a mužů. V České republice je 40 % nezaměstnaných žen-matek s malými dětmi, upozorňuje místopředsedkyně České ženské lobby Evy Kavková.
„Když se vám narodí děti a vracíte se zpátky do zaměstnání, tak ženy u nás narážejí na obrovské překážky. Máme 40% nezaměstnanost matek malých dětí, což je skoro nejvyšší číslo v rámci Evropské unie. Je to problém, na který dlouhodobě poukazujeme,“ upřesňuje.
Co ale s tím? „Soukromé firmy do toho člověk tlačit nemůže, ale myslím si, že třeba stát by měl začít u sebe a udělat platové audity, srovnání a platy na stejných pozicích vyrovnat,“ navrhuje místopředsedkyně.
Běh s nákupními taškami i s falešným těhotenským břichem
Česká ženská lobby dnes odpoledne na pražském Karlově náměstí pořádá závod rovnosti, na kterém bude pět stanovišť s pěti tématy.
„Snažili jsme se vybrat klíčové momenty v životě ženy, kdy dochází oproti mužům k největším momentům diskriminace. Jedno stanoviště se týká porodů nebo těhotenství. Účastníci si mohou vyzkoušet, jak se běhá s umělým těhotenským břichem. Další stanoviště se týká péče o děti; poběží třeba s kočárkem. Jak jsem se dočetla dnes ráno v novinách, 80 % péče o děti stále připadá na ženy, a ne na muže. 1 % mužů v České republice využívá možnosti nastoupit na rodičovskou dovolenou,“ vypočítává Kavková.
Mezi dalšími příklady je péče o domácnost, o kterou se spíše starají ženy, a tak si lidé bodu moci vyzkoušet běh s plnými nákupními taškami.
„Dalším stanovištěm je důchod, který ženy, protože mají výrazně nižší platy než muži, tak mají potom i výrazně nižší důchod,“ dodává místopředsedkyně České ženské lobby.
Jednoho z běhů se zúčastní také ministr Jiří Dientsbier: „To, že se vůbec někdo ze současné vlády účastní, je pro nás signál už celkem silný signál, že tato témata nebudou ignorována, jako tomu bylo v minulé vládě,“ myslí si Eva Kavková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.