Miroslav Hanuš: Osud národa

30. březen 2019

Román Osud národa je věnovaný životu a tvorbě Jana Amose Komenského po jeho nuceném odchodu z Čech.

Napsal ho spisovatel Miroslav Hanuš v roce 1957. Spolu s Komenským se vydáme do Anglie, Nizozemí, Švédska i dalších míst jeho exilového působení. Uslyšíte, jak se vyrovnával se smrtí své ženy i s tím, že už se do své vlasti nikdy nevrátí.

Miroslav Hanuš se narodil v roce 1907 v Praze, zemřel v roce 1995 v Chrudimi. Po vystudování dějin umění, filozofie a historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se živil jako učitel na gymnáziu.

Za svůj život napsal Miroslav Hanuš celkem 24 románů a povídkových sbírek. Z nich největší ohlas mají romány Méněcennost, Bílá cesta mužů a právě Osud národa.

Rozhlasové zpracování Hanušova Osudu národa ve formě cyklu devíti obrazů pochází z roku 1969. V režii Pavla Michala účinkovali Antonín Hardt a Karel Soukup.

autor: jpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.