Miloš Šenkýř: Odstranění Koněva? V tuzemsku máme i Staliny
V České republice máme portrét někdejšího sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina, který chráníme podle stejných pravidel jako korunovační klenoty.
Paradoxně ve městě, kde nedávno diskutovali, jestli vrátit opravené historické lodi na přehradě jméno Moskva. Je důvod se takovou plastikou po všech těch diskusích o osudech pomníků znepokojovat?
Čtěte také
U portrétu Stalina se potkávají zástupci většiny politických stran. Někteří o něm možná neví, jiní spíše vědět nechtějí. A další se s jeho existencí smířili. Stalinův reliéfní portrét tvoří boční část hlavního pomníku na čestném pohřebišti na Ústředním hřbitově v Brně, kde se konají pietní akty k výročí konce druhé světové války.
Když v Praze odstranili maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, má v Brně zůstat Stalin? Nejméně jeden pokus diskutovat o „svém“ Stalinovi má Brno za sebou před více než deseti lety. Tehdy politik René Pelán na druhém konci města vybrušoval z památníku osvobození nový reliéf srpu a kladiva. A zazněly i otazníky nad Stalinem, ovšem s výhradou, že ten je na místě už roky a je součástí historického vývoje místa jako pohřebiště. Nezměnilo se nic.
Co na to Rusko?
Můžeme si pohrávat s myšlenkou, jak by se po výměnách názorů z uplynulých měsíců k návrhům na odstranění brněnského Stalina postavilo Rusko. Je to přece jen jiný kalibr než socha maršála Koněva.
Čtěte také
Brněnský Stalin by však byl lakmusovým papírkem s větší vypovídací hodnotou než pražský Koněv. Svůj přístup by vysvětlovalo nejen Rusko, ale i Brno jako majitel, dále ministerstva kultury i obrany – a možná by se k nim postavila vláda jako celek.
Areál se Stalinem je nejen vojenským pohřebištěm chráněným podle mezinárodních úmluv, ale také národní kulturní památkou. Tento titul dává vláda nejvýznamnějším místům v republice. Takže skutečně brněnský Stalin stojí ve svém důsledku v řadě s korunovačními klenoty, nebo – ať je paradox větší – takzvanou Rudou věží smrti v někdejším komunistickém pracovním táboře Vykmanov.
Lepší nevidět
A do takové diskuse se nikomu příliš nechce. Možná je skutečně lepší „nevidět“. Asi štěstí, že tolik veřejně dostupných Stalinů v našich krajinách už nemáme. Jeden je tuším ve Studenci na Vysočině, kde tvoří jednu ze stran pomníku paradoxně společně s Masarykem a Benešem. Tam o zachování Stalina – jako dokladu doby – místní rozhodli dokonce v referendu.
Možná nejsympatičtěji působí Stalin v Nových Hradech u Litomyšle. Mají ho tam – částečně zakopaného – v centru zahradního labyrintu. S vysvětlením, že je to obdoba krétského labyrintu skrývajícího uvnitř netvora, který bral lidské oběti.
Autor je editor a moderátor Českého rozhlasu Brno
Související
-
Koněvova socha není ani válečný hrob, ani památka, odmítá porušení mezinárodních smluv senátor
Napětí v česko-ruských vztazích spojené s odstraněním sochy maršála Koněva stoupá.
-
Ondřej Soukup: Koněv a výročí druhé světové války. Kolotoč vzájemných obvinění se zjevně nezastaví
Současné česko-ruské dohady kolem odstranění památníku maršála Koněva v pražských Dejvicích připomínají dialog zcela opilého slepého s hluchým na halucinogenech.
-
Maršál Koněv a jeho socha
Pražské povstání na konci 2. světové války v Praze je dodnes předmětem odborných i laických sporů, diskusí i lecčehos horšího.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka