Maršál Koněv a jeho socha
Pražské povstání na konci 2. světové války v Praze je dodnes předmětem odborných i laických sporů, diskusí i lecčehos horšího.
Jakou roli měli z Čechů například Kutlvašr, Pražák či Smrkovský, z Rusů Buňačenko, Koněv a Vlasov? A samozřejmě čtyřhvězdičkový americký generál Patton nebo vzdálení politici naší i světové provenience?
Soustředíme se pouze na jednu z těchto osobností – maršála Sovětského svazu Ivana Stěpanoviče Koněva. Stručně si přiblížíme jeho život před i po 2. světové válce a také jeho vzpomínkovou knihu Čtyřicátý pátý.
Citovat budeme také ze životopisné reportáže o Koněvovi nazvané Vojevůdce. Autorem byl sovětský spisovatel Boris Polevoj a proslavil se románem Příběh opravdového člověka. Tuto rovinu pak doplní informace o průběhu pražského povstání a jeho širších souvislostech.
Pojato čistě stranicky
9. května 1980 byla v Bubenči odhalena socha maršála Koněva v nadživotní velikosti. Téměř 12 let po sovětské okupaci z roku 1968 a 7 let po maršálově smrti.
Atmosféru této akce zachycuje dobová reportáž Československého rozhlasu, včetně proslovu vedoucího tajemníka městského výboru KSČ v Praze Antonína Kapka. Slavnostní odhalení bylo ostatně pojato čistě stranicky. Ne jako státní záležitost, To o čemsi vypovídá.
V pořadu, který byl natočený ještě před odstraněním bubenečské Koněvovy sochy, hovoří historik Petr Hlaváček, zazní ukázky z knih Čtyřicátý pátý a Vojevůdce a rovněž – v několika částech – většina reportáže Československého rozhlasu z odhalování sochy maršála Koněva v roce 1980.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.