Milan Švihálek: Z pamětí zvonařky
Životní příběh Laetitie Dytrychové (1919-2006), spoluzakladatelky významné české rodinné zvonařské dílny. Čte Hana Maciuchová.
Laetitie se narodila v polských Gieraltovicích jako třetí dítě do rodiny Augustina Valáška. Rané dětství prožila ve východním Polsku, kde měl otec rozsáhlý statek a polnosti. Většinu života ale strávila v Čechách, kam musela rodina v neklidné meziválečné době utéct.
Novým domovem se jim stala usedlost Červený dvůr nedaleko Krnova. Otec dokázal i zde znovu uvést do provozu velké hospodářství a statek, Laetitie začala studovat na českých školách. Pak ale přišel konec 30. let.
Má-li historie svůj hlas, duní v tónu A1
Nechyběly při královských svatbách, křtinách ani pohřbech. Oslavovaly válečná vítězství, varovaly před vpádem cizích vojsk nebo před ohněm. Svolávaly věřící k modlitbě a rozháněly mraky. Dlouhá desetiletí také mlčely a dnes se znovu vracejí do prázdných věží. Zvony. Má-li historie svůj hlas, jsou to právě ony.
Německá okupace přinesla nepříjemnosti i do rodiny Valášků: sourozenci i otec byli vězněni a rodina žila ve stálém strachu a nedostatku. Také museli opustit své rodinné sídlo, nové bydliště našli v Brodku u Přerova.
Z dílny na EXPO
Ještě před koncem války se Laetitie setkává s Josefem Dytrychem, s ním založí rodinu a o něco později také zvonařskou dílnu. Tato dílna z Brodku u Přerova, z níž vyšel první zvon v květnu roku 1950, patří dnes k největším zvonařským dílnám v Evropě. Zvony zde odlité znějí po celém světě.
Cesta manželů Dytrychových ke zvonařskému řemeslu ale nebyla jednoduchá. Josef se musel práci s kovem sám učit a sám také vytvořil nejvhodnější slitiny a postupy výroby. Po jeho smrti v roce 1965 převzala vedení dílny Laetitie a pokračovala v rozvoji brodecké zvonařské tradice. V současnosti vedou zvonařskou dílnu potomci zakladatelů.
Dcera Marie navíc doplnila rodinnou značku o výrobu zvonkoher, z nichž také vytvořila unikát: v Brodku se nachází největší zvonkohra ve střední Evropě. Rodinná firma má stálou zvonařskou expozici v přerovském Muzeu Komenského, rovněž vystavovala na světové výstavě EXPO. V roce 2014 udělil prezident republiky majitelům medaili za zásluhy v hospodářské oblasti.
Pětidílnou četbu na pokračování napsal Milan Švihálek, pro rozhlas upravil a režii měl Michal Bureš. Účinkuje Hana Maciuchová. Natočeno v roce 2014.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.