Milan Chovanec vládu nepodpoří. Měl by rezignovat, myslí si komentátor Kubičko

11. červenec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Milan Chovanec
0:00
/
0:00

Ještě před hlasováním o důvěře koaliční vládě premiéra Andreje Babiše se stala nejdiskutovanější otázkou neúčast exministra vnitra a dnes řadového poslance Milana Chovance (ČSSD). 

„Sociální demokraté mají hrát ve vládě nedůstojnou roli fíkového listu. Poslední měsíce jsem převážně mlčel a nechával novému vedení ČSSD prostor a čas. Bohužel, výsledky se nedostavily. Couvli jsme ze všech svých zásadních prohlášení… Stejně alibisticky děláme, že nevidíme, když hnutí ANO podepisuje toleranční patent s komunisty. Bohumínské usnesení totiž dosud nikdo nezrušil,“ uvedl v prohlášení Milan Chovanec.

Poslechněte si projevy prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše, které pronesly před hlasováním o důvěře.

Jen zhrzenost?

Podle komentátora Českého rozhlasu by Chovanec „měl rezignovat na svůj poslanecký mandát, stejně jako to udělal i bývalý předseda Bohuslav Sobotka,“ říká Radko Kubičko.

Rozdílných názorů na podporu (nebo nepodporu) koaličního kabinetu je v ČSSD určitě víc, třeba senátoři se stále vyjadřují velmi tvrdě. „Ale tito sociální demokraté se nijak nesjednotili a v tomto smyslu jim ani nepomohla jednota avizovaná po vnitrostranickém referendu. Je teď solitér, a pokud chce něco změnit, tak by se o to měl pokusit uvnitř strany.“

Chovanec je podle Kubička symbolem Sobotkovy vlády a logicky tak nesouhlasí s tím, co se dnes děje. „Byl vyšachován z pozic, kdy stranu ovládal, jako ministr a místopředseda. Možná, že je to spíš zhrzenost,“ myslí si komentátor.

Role komunistů se příliš dramatizuje

Nová vláda může ve Sněmovně získat důvěru jen s podporou KSČM. Politolog Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Pavel Hynčica by ale dohodu s hnutím ANO nehodnotil jako průlomovou, jak tvrdí opoziční subjekty ve Sněmovně.

„Zapojení KSČM se příliš dramatizuje. Hlavně opoziční strany stále točí téma primitivního komunismu, a to jen protože nemají pro své voliče nějaké jiné, vlastní téma. Pokud se na tu podporu podíváte věcně, tak se o nějaký zásadní průlom určitě nejedná,“ tvrdí politolog. 

Hynčica nesouhlasí ani s tezí, podle které se druhá Babišova vláda nějak hlásí ke KSČM. „Rovnítko mezi před a polistopadovou komunistickou stranou se dát nedá. To všechno se přece odvíjí od politické změny v roce 1989. Vždyť to byla dohoda, že revoluce bude probíhat sametově a za to budou zapojeni do politického života. To, že je KSČM součástí politické života v ČR, je přece politická skutečnost,“ dodává politolog Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Zeman: čtvrtý člen koalice 

„S tichou podporou vlády komunisty zatím nemáme žádnou zkušenost. Navíc, když dohodu podepsala jen jedna z koaličních stran, tedy pouze hnutí ANO,“ všímá si Radko Kubičko, kterého zaujala ještě i role prezidenta Miloše Zemana. 

„Plány prezidenta byly různé, a troufnu si říct, že je čtvrtou koaliční stranou nové vlády Andreje Babiše. Je to uspořádání, které jsme tady ještě neměli,“ dodává Kubičko.

Hosté Speciálu po projevech prezidenta M. Zemana a premiéra A. Babiše:
Pavel Hynčica, politolog z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
Václav Dolejší, reportér portálu Seznam.cz
Radko Kubičko, komentátor Českého rozhlasu Plus

autoři: Michael Rozsypal , lup
Spustit audio

Související