Michel Serres a smlouva s přírodou
Úspěch dnešní společnosti se často měří jejím ekonomickým růstem. Do jaké míry ale toto kritérium vypovídá o uspokojení našich očekávání? A jaká další kritéria bychom měli vzít v potaz? Nad těmito a dalšími otázkami se dlouhodobě zamýšlí filozof, historik vědy a filozofie, profesor na Stanfordské univerzitě a člen Francouzské akademie Michel Serres. Jeho četné knihy se týkají velkých postav 19. století a dějin vědy, ale také aktuálních otázek společnosti a komunikace, lidských práv, vzdělávání nebo vztahu člověka k přírodě. Jedna z jeho zásadních knih má název Smlouva s přírodou. Co se skrývá pod spojením smlouva s přírodou?
Michel Serres (* 1. září 1930, Agen v Gaskoňsku) je francouzský filozof, historik vědy a esejista.
Od roku 1949 studoval na námořní škole, v letech 1952-1955 na École normale supérieure, navštěvoval přednášky filosofa Gastona Bachelarda a antropologa Andrého Leroi-Gourhana, a v letech 1956-1958 sloužil ve francouzském námořnictvu. V Clermont-Ferrandu spolupracoval s Michelem Foucaultem a od roku 1969 je profesorem dějin vědy na pařížské Sorbonně I. a od roku 1984 na Stanford University. Roku 1990 byl zvolen členem Francouzské akademie.
Rozhovor s Michelem Serrem jsme vysílali 4. 2. 2009 v magazínu o světě, jeho rozmanitosti a problémech Sedmý světadíl.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.