Michel Serres a smlouva s přírodou

8. únor 2009
Sedmý světadíl

Úspěch dnešní společnosti se často měří jejím ekonomickým růstem. Do jaké míry ale toto kritérium vypovídá o uspokojení našich očekávání? A jaká další kritéria bychom měli vzít v potaz? Nad těmito a dalšími otázkami se dlouhodobě zamýšlí filozof, historik vědy a filozofie, profesor na Stanfordské univerzitě a člen Francouzské akademie Michel Serres. Jeho četné knihy se týkají velkých postav 19. století a dějin vědy, ale také aktuálních otázek společnosti a komunikace, lidských práv, vzdělávání nebo vztahu člověka k přírodě. Jedna z jeho zásadních knih má název Smlouva s přírodou. Co se skrývá pod spojením smlouva s přírodou?

Michel Serres (* 1. září 1930, Agen v Gaskoňsku) je francouzský filozof, historik vědy a esejista.

Od roku 1949 studoval na námořní škole, v letech 1952-1955 na École normale supérieure, navštěvoval přednášky filosofa Gastona Bachelarda a antropologa Andrého Leroi-Gourhana, a v letech 1956-1958 sloužil ve francouzském námořnictvu. V Clermont-Ferrandu spolupracoval s Michelem Foucaultem a od roku 1969 je profesorem dějin vědy na pařížské Sorbonně I. a od roku 1984 na Stanford University. Roku 1990 byl zvolen členem Francouzské akademie.

Rozhovor s Michelem Serrem jsme vysílali 4. 2. 2009 v magazínu o světě, jeho rozmanitosti a problémech Sedmý světadíl.

autor: Kamila Drtilová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.