Mentální anorexie

11. červenec 2015

Kdy jde o život? 11. července

V Cestopisu mysli s psychiatrem prof. Cyrilem Höschlem představíme tato témata:
Poruchy příjmu potravy: Mentální anorexie. Bulimie a psychogenní přejídání, které vede k obezitě. Sebevraždy na světě. Závislosti na alkoholu a jiných návykových látkách, nebo informačních technologiích. Co mají společného?

„Kdo je jednou viděl, nikdy na ně nezapomene" říká o fotkách dívek s mentální anorexií v posledních stádiích života, prof. psychiatrie Cyril Höschl. Mentální anorexie, nemoc čím dál mladších žen i mužů. Pokud se včas neléčí, mohou zemřít na podvýživu a celkové selhání organismu, nebo spáchat sebevraždu. Kult diet a nerealistického zobrazování lidského těla v médiích, hraje roli?

Ročně na světě se stane 800 tisíc sebevražd. To je jedna sebevražda každých čtyřicet vteřin. V současné době je nevyšší počet dokonaných sebevražd v Baltských státech, vede mezi nimi Litva. Proč?

Největší problém v České republice jsou legální drogy, nikotin a alkohol. A klesající věk závislých. U Apolináře léči i desetileté děti, závislé na komunikačních technologiích, alkoholu, cigaretách, konopí nebo jiných drogách. Drogová scéna totiž nezadržitelně produkuje nové stimulační drogy. Oslabila by jejich existenci legalizace konopí?

Dalšími hosty pořadu budou:

Psychiatrička prof. Hana Papežová, vedoucí lékařka Centra specializované péče pro poruchy příjmu potravy při Psychiatrické klinice 1. LFUK a VFN v Praze
Psychiatr Petr Popov primář Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze
Sociálním psychiatr Petr Winkler, vedoucí laboratoře Strategického plánování v oblasti duševního zdraví a epidemiologie duševních poruch z Národního ústavu duševního zdraví

Pořad Cestopis mysli připravila Terezie Jirásková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.