Měla ho za spolupracovníka StB i britská tajná služba. Překvapil obě strany, když podepsal Chartu 77
Václav Straka pracoval celý život jako novinář nebo učitel angličtiny. Za války jako reportér doprovázel 3. americkou armádu generála Pattona. Viděl umírat stovky lidí na bojištích západní fronty.
Po válce po nevydařených epizodách na ministerstvu zahraničí v tiskovém oddělení nastoupil do časopisu Svět v obrazech. V archivech dokumentů Státní bezpečnosti se dočítáme, že spolupracoval jako agent s krycím jménem Vašek. Svazky patří podle odborníků k výjimečným, protože z nich vyplývá, že s největší pravděpodobností spolupracoval i s britskou tajnou službou.
Václav Straka se usmíval, když se ho na to redaktoři Post Bellum ptali. Vysvětlil, že obě strany si od něj cosi slibovaly, ale podával jim jen bezvýznamné zprávy, které si vymýšlel. StB s ním spolupráci ukončila s tvrzením, že je alibista, britští diplomaté se od něj naučili česky. Zájem o něj přestaly mít obě strany, když podepsal Chartu 77, odešel do penze a odstěhoval se na chalupu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.