Matěj Schneider: Počítač Huntera Bidena je reálná kauza ve špatných rukou

3. prosinec 2022

Na americké mediální scéně se sousloví „laptop Huntera Bidena“ poprvé objevilo těsně před prezidentskými volbami v roce 2020, a to velmi třaskavě. Deník New York Post uveřejnil zprávu o obsahu počítače syna (tehdy ještě nezvoleného) prezidenta Bidena. Hunter Biden dlouhodobě zápolí se závislostí na drogách, takže velkou část pozornosti na sebe strhly nejrůznější explicitní fotky – za to si z velké míry mohla redakce New York Postu sama. 

Pod bulvárním nánosem s minimální hodnotou tak pro mnohé mohl zapadnout podstatnější podtext obsahu Hunetrova počítače, u kterého existuje reálný veřejný zájem na rozkrytí: těžil Hunter Biden neférově z vysokého postavení svého otce? A věděl o všem Joe Biden?

Čtěte také

Celou kauzu na sklonku roku 2020 ale rychle spolkla debata o technologických gigantech. Především sítě Twitter a Facebook totiž zamezily šíření zprávy New York Postu. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg později uvedl, že po zkušenosti s volbami v roce 2016 jeho společnost předem varovali lidé z FBI, ať se mají na pozoru před (potenciálně Kremlem sponzorovanými) dezinformacemi. Přímo o laptopu nemluvili, to bylo rozhodnutí dle všeho čistě ze strany Facebooku, který odkazy na zprávu sice neblokoval, ale uměle jim dočasně osekal dosah na síti.

Twitter odkazy (a účet New York Post) vyloženě blokoval na základě pro notnou část investigativní žurnalistiky velmi problematického pravidla sítě plošně zakazujícího šíření obsahu, který byl potenciálně získán pomocí hackování. Twitter krátce nato toto pravidlo – které bylo v platnosti rok a půl před laptopovou kauzou – změnil.

Obsah laptopu

Na relativizaci kauzy pak rychle naskočila velká americká média, která ji rámovala jako pravděpodobnou dezinformaci. Ledy se začaly prolamovat až letos. Na začátku jara najednou jak deník Washington Post, tak New York Times publikovaly texty uznávající, že minimálně velká část obsahu je reálná. Od amerických konzervativců a především pak redakce New York Postu se oběma deníkům dostalo velkého výsměchu: Co že tak najednou? V půlce listopadu se pak ke dvěma deníkům přidala i stanice CBS: obsah laptopu je prý skutečný.

Čtěte také

To neznamená, že by příběh celého laptopu nebyl bez potíží. Pro kohokoliv seriózně o kauze uvažujícího nikdy nešlo o to, jestli byl celý obsah laptopu dezinformační fabrikací, ale o to, jestli se dá věřit veškerému obsahu, který v počítači byl.

Washington Post se obrátil na dva bezpečnostní, respektive forenzní experty, kteří byli najati New York Postem, aby laptop prozkoumali. „Z forenzního hlediska je to katastrofa,“ říkal deníku jeden z nich. Oba uvedli, že na laptop zapisoval data i někdo jiný než Hunter Biden. Expert, na kterého se pro změnu obrátila CBS, trvá na tom, že žádné důkazy vnějšího zásahu nenašel.

Ani jeden z Bidenů nenabídl přesvědčivé odpovědi

Další důvod, proč se o kauze znovu mluví, je fakt, že Republikánské straně se podařilo v právě proběhlých volbách získat těsnou většinu v dolní komoře Kongresu. Republikáni se na to těšili, protože jim to zde dává do rukou nové možnosti. Jestli se ale voliči domnívali, že se opoziční strana zaměří primárně třeba na ekonomickou situaci a inflaci, byli na omylu.

Čtěte také

Krátce po volbách svolali republikáni tiskovou konferenci, kde oznámili záměr vyšetřovat právě veškerou potenciální korupci okolo Huntera Bidena. „Můžeme se držet tématu Huntera Bidena? Podle nás je to dost důležité téma…,“ peskoval novináře na tiskovce kongresman James Comer.

A kauza si reálně prošetření určitě zaslouží – ani jeden z Bidenů v ní dodnes nenabídl přesvědčivé odpovědi. Jenom nevím, jestli se jí ho dostane od strany, která vyšetřování pojímá především jako možnost vrátit demokratům pár úderů a která ignorovala do očí bijící nepotismus svého vlastního prezidenta Donalda Trumpa.

Řekl bych, že i proto je dobře, že se začínají ohledně kauzy probouzet i mnohá americká média. Otázkou je, jestli je po uplynulých letech jejich důvěryhodnost ve věci Huntera Bidena o mnoho větší.

Autor je publicista

Spustit audio