Matěj Schneider: Kamala Harrisová překvapila výběrem viceprezidenta. Zatím se jí to vyplácí
Kamala Harrisová si vybrala viceprezidentského kandidáta a mnohé tím překvapila. Dle průzkumů i sázkových kurzů se zdál být nejpravděpodobnějším spolukandidátem guvernér státu Pensylvánie, Josh Shapiro. Je mladý, ze státu, který může hrát v listopadových volbách opět klíčovou roli, a je tu zatím oblíbený nejen u demokratických voličů.
Místo něho ale Harrisová sáhla po jiném guvernérovi, Timu Walzovi, kterého zná méně lidí a je ze státu, kde stabilněji vyhrávají demokraté. Současná viceprezidentka si dle zvěstí v amerických médií nevybírala podle toho, který guvernér jí může přinést největší výhodu v podobě více hlasů ze svého domovského státu. Důležité pro ni podle všeho bylo, jak si s potenciálním kandidátem sedne v osobní rovině.
Čtěte také
Tima Walze není těžké si oblíbit, má auru dobrotivého fotbalového kouče, kterým před politickou dráhou skutečně byl. Bývalé prokurátorce z liberální Kalifornie dodává Walz na kandidátce minimálně v povrchní rovině trochu středozápadní Ameriky. Nehledě na to jestli Walz skutečně pomůže Harrisové v regionu k nějakým hlasům, demokratická kandidátka teď působí výrazně jinak, než kdyby si vybrala Shapira, který má za sebou také prokurátorskou dráhu.
Vybírání viceprezidentů je vždy hekticky prováděná alchymie a letos to u demokratů platilo dvojnásob. Po náhlém a pozdním rozhodnutí Joea Bidena přenechat kandidaturu právě Harrisové totiž nezbývá mnoho času. Možná i proto není tak příliš překvapivé, že se Harrisová měla rozhodovat právě na základě osobní chemie. A zatímco s Walzem šlo vše hladce, Shapiro se jevil jejímu týmu jako příliš ambiciózní a měli zjevně obavy, že by potenciální první prezidentku Spojených států mohl chtít zastínit.
Z volby Walze má radost levicové křídlo demokratické strany, především proto, že minnesotský guvernér v uplynulých letech podepsal ve svém státě celou plejádu zákonů a opatření, mnohé z nichž by oni rádi prosadili na celofederální úrovni – od daňové úlevy pro rodiče, přes navyšování minimální mzdy až po posílení práv zaměstnanců.
O něco překvapivější ale je, že Walz nebyl volbou jen této části demokratické strany, ale výrazné podpory se mu dostalo i od více středového stranického establishmentu. Dle informací stanice CNN Walze Kamale Harrisové vychvalovala jak bývalá demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosivoá, tak exprezident Barack Obama.
Na Walze se samozřejmě snesla ihned vlna kritiky od republikánů, ale zatím není jasné jestli se některý z výpadů uchytí. Už teď je jisté, že mezi Walzem a republikánským viceprezidentským kandidátem J. D. Vancem bude probíhat poměřování jejich služby v armádě respektive u Walze v Národní gardě.
První velký republikánský útok ale Walz snadno odrazil. Američtí konzervativci ho kritizují za to, že v průběhu divokého léta bouřlivých i násilných nepokojů v roce 2020 – které začaly právě v Minnesotě – Walz váhal a trvalo dlouho mu než povolal Národní gardu.
Walz sám v minulosti svým způsobem přiznával, že situace v jeho státě v kontextu nepokojů nebyla ideální. Nicméně republikánský výpad výrazně otupila nahrávka telefonátu, kterou zveřejnili demokraté. V ní tehdy úřadující Trump Walze ze jeho postup v Minnesotě v kontextu nepokojů chválí. Republikáni tak budou muset Walze napadnout z jiného úhlu a čas do voleb se jim rychle krátí.
Autor je komentátorem serveru Voxpot.
Související
-
Americký zpravodaj: Zásadní téma voleb v USA? Lidé se rozhodují podle peněženky a kuchyňského stolu
Pavel Novák, zpravodaj Českého rozhlasu v USA, okomentuje současnou situaci na poli americké politiky i společnosti. Co je pro USA nejzásadnějším tématem voleb?
-
Rusko nemá na olympiádě co dělat, tvrdí Bartošek. Když ne Rusko, tak ani USA a Izrael, namítá David
Měli by ruští sportovci soutěžit na olympiádě? Diskutují o tom místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) a europoslanec Ivan David (SPD).
-
Jiří Pehe: Co rozhodne prezidentské volby v USA?
Po odstoupení Bidena a silné podpoře v Demokratické straně pro prezidentskou kandidaturu viceprezidentky Kamaly Harrisové, jsou nyní prezidentské volby otevřené.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.