Martin Fendrych: Šetřící balíček – potřebujeme se vyhrabat ze srabu

12. červenec 2023

V úterý začali poslanci projednávat konsolidační balíček vlády. Měl by vést k nižším výdajům státu, šetřit. Celkem chce vláda změnit 63 zákonů. Je to balík, navíc balík nepřehledný a nedůvěryhodný.

Prezident Petr Pavel ho pro Reflex popsal takto: „Čísla jsou matoucí dokonce pro ekonomy, kteří v tom jsou celý život, každou chvíli dostávají od ministerstva financí jiné podklady. To přispívá ke zmatku, rozhodně to nepřispívá k důvěryhodnosti vlády.“

Fiala to má těžké

Petr Fiala to má z více důvodů extrémně těžké. Převzal stát od minulé vlády velmi zadlužený. Ale nemůže si moc stěžovat, na babišovském zadlužení se podílel on i poslanci ODS. Spolu s ANO, SPD a komunisty zrušili na konci roku 2020 superhrubou mzdu. Podle odhadů to stát stojí zhruba 100 miliard ročně. Tehdejší premiér Andrej Babiš sliboval, že jde o změnu na dva roky, trvá však dodnes.

Čtěte také

Druhý důvod, proč to má a měl Fiala těžké: vysoké ceny energií a velmi vysoká česká inflace, nejvyšší v Unii. Z nějakého důvodu je u nás prostě strašně draho, ne-li nejdráž, a vláda i Česká národní banka to neumějí změnit. Dodejme, že třeba na vysoké ceně potravin se podílejí i firmy Agrofertu, který má Babiš ve svěřenském fondu.

Třetí důvod, třetí naprosto nová okolnost, je ruská agrese na Ukrajině a dopad dezinformací, jež mají často původ v Rusku. Velmi tvrdě rozdělují českou společnost. Ocitli jsme se v přelomové situaci. Ještě před dvěma roky jsme si mysleli, že nejhorší, co nás potkalo, je pandemie covidu. Teď ale Rusové ničí mír v Evropě, přiživují vnitřní sváry v evropských zemích, hrozí jadernými zbraněmi.

Čtvrtým důvodem, proč to má Fiala těžké, je změna klimatu. Tu už nelze popírat, denně ji cítíme na svých tělech, ve městech, a začíná se doslova brutálně projevovat po celém světě. Jen blázen by zůstal v klidu a nečinný. A dodejme, že vláda v tom nic moc nedělá, není to její priorita.

Čtěte také

Fiala to má těžké ještě v jedné oblasti, musí dělat s lidmi, které mu ODS poskytuje. Důvěra ve strany prudce klesla, ti nejlepší se do stran a do vysokých státních pozic nehrnou. Ministr financí Zbyněk Stanjura je odborníky ostře kritizován. Dodejme, že ANO na tom není o nic lépe, bývalá ministryně financí Alena Schillerová byla experty kritizována ještě víc. Ostatně zrušení superhrubé mzdy byl její počin.

V tak těžké situaci by státu prospělo, kdyby se vládní koalice dokázala s nejsilnější opoziční stranou dohodnout. Kdyby plán, jak uzdravit státní finance, dala dohromady s lidmi z ANO a s uznávanými experty.

Martin Fendrych

Fiala má odborníky v týmu, nabízejí mu svá doporučení v Národní ekonomické radě vlády, ale on a Stanjura si to dělají po svém. Popsala to ekonomka Helena Horská, členka NERVu: „Oni naslouchají, ale neřídí se podle našich rad.“

Budeme tedy doufat, že se ve Sněmovně podaří největší chyby vládního balíčku opravit a že se snad aspoň v klíčových bodech vláda dohodne s opozicí. Potřebujeme se co nejrychleji vyhrabat ze srabu, z velkého srabu.

Autor je komentátor Aktuálně.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.