Martin Fendrych: Hanba státu, když disidenti třou bídu s nouzí

21. listopad 2023

Signatář Charty 77 Jiří Gruntorád zahájil 17. listopadu hladovku za odstoupení ministra práce a sociálních věcí, lidovce Mariana Jurečky. Datum si vybral dobře, paradox nemůže být viditelnější. Lidé slaví pád komunismu, vzpomínají na pochod studentů proti režimu. Politici kladou věnce, zapalují svíčky, děkují.

A část disidentů, lidí, kteří roky čelili komunistickému režimu, byli vyhnáni z vlasti nebo trpěli jinak, dnes tře bídu s nouzí. Někteří s velkou nouzí: Charlie Soukup, Vráťa Brabenec, Pavel Zajíček, Vlasta Třešňák, Jana Jonáková a další.

Čtěte také

Ne že by nový režim nic neudělal, i když si dal na čas. Až v roce 2011 začal platit zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu. Kdo pracoval proti totalitě, mohl si požádat o osvědčení.

Pokud je dostal, pokud se mu podařilo doložit, že proti komunistům pracoval, a pokud bere mizerný důchod, má nárok na doplacení do důchodu průměrného. Nadprůměrní lidé smějí pokorně požádat o průměrný důchod.

Ne všichni požádají a ne všichni svoji práci proti minulému režimu doloží. A tak stovky lidí, kteří nesměli dělat svoji profesi nebo byli vyhnáni ze země, živoří. Gruntorád nejprve poukázal na případ písničkáře Charlieho Soukupa.

Prominenti minulého režimu

Už loni napsal s dalšími disidenty dopis premiérovi Fialovi. Odpověď: Lze požádat o odstranění tvrdosti zákona, přepočítání penze. Jiný odpůrce komunistů se obrátil na Jurečku, ten mu doporučil, ať si žádá o sociální dávky. Nedůstojné. Trapné.

Čtěte také

Loni, 33 let po revoluci, ministr Jurečka prosadil nižší důchody pro komunistické prominenty. Změna se týká asi 3000 lidí. Jejich důchody klesnou o 300 korun za každý i započatý rok ve funkci či službě. Přišlo to pozdě a zavánělo to populismem. Jurečka nápad zveřejnil před sněmovními volbami.

Ani ho nenapadlo přijít s větší podporou pro lidi, kteří se postavili totalitě. Lidé jako on si asi myslí, že těm, kteří doložili odboj či odpor, musí dorovnání na průměrný důchod stačit. Dodám, že prominenti minulého režimu, ale nejen prominenti, často berou všelijaké výsluhy, stačili si našetřit, postavit domy a tak dále. Úvaha, že by lidé, kteří se zasadili o naši svobodu, měli brát třeba dvojnásobek průměrného důchodu, se v této zemi zdá naprosto utopická.

Mimochodem, osvědčení o třetím odboji bylo k loňskému květnu vydáno jen 2099 lidem. Je jich méně než bolševických kádrů a o mnoho řádů méně než bývalých členů Komunistické strany Československa.

Martin Fendrych

Pokud bychom přidali další, kteří o osvědčení nepožádali, proti bolševikovi pracovali a ještě žijí, bylo by jich pořád jen pár tisíc. Ale to je možná ten problém. Lidi jako Jiří Gruntorád, Dana Němcová nebo Charlie Soukup nás zahanbují či zahanbovali. Buď proto, že jsme měli dělat víc, nebo proto, že jsme nedělali nic.

Souhlasím s Jiřím Gruntorádem, že by měl ministr Jurečka odstoupit. A zároveň tuším, že ho to ani nenapadne.

Autor je komentátor Aktuálně.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.