Martin Fendrych: Brzy se spustí horká dezinformační kampaň, varují Čeští elfové
Čeští elfové jsou občanské hnutí, které mapuje, analyzuje a aktivně bojuje proti cizím dezinformačním kampaním na českém internetu. Od roku 2019 nabízejí pravidelný přehled toho, co se na české dezinformační scéně děje.
Čtěte také
Vít Kučík, mluvčí Českých elfů, minulý týden oznámil, že nás vbrzku čeká masivní dezinformační kampaň zaměřená na to, aby pomohla antisystémovým nebo proruským stranám.
Cituji: „Podle zkušeností z předešlých voleb začne v příštích týdnech, bude intenzivní a nebezpečná.“ Probíhat bude na proruských webech, sociálních sítích a v řetězových e-mailech. Základní narativ zní, že Rusko je lepší alternativa než Evropská unie.
Známe cíle
Cíle dezinformátorů jsou také známé – zaměřují se proti Rusy napadené Ukrajině a proti politikům, kteří ji podporují. Útočí na ukrajinské uprchlíky a na investice do obrany. Obviňují vládu z cenzury. Tvrdí, že Brusel je nová totalita a Green Deal zločin, „ekologické šílenství“.
Expert na dezinformace Roman Máca popisuje, kde se nejvíc šíří, tedy na sociálních sítích, především na Facebooku a na Telegramu, a dále v řetězových mailech.
Čtěte také
Dezinformace nás provázejí dlouho. Ideální pole působnosti se pro ně otevřelo na internetu a sociálních sítích. Sítě jsou trenažerem, kde si člověk může cvičit schopnost dezinformacím odolávat, rozeznávat je, sám je analyzovat.
Některé studie tvrdí, že třeba ruské dezinformační kampaně v USA byly neefektivní, měly malý dosah. Problém ale je, že při těsných volebních výsledcích stačí jedno dvě tři procenta, a ta rozhodnou.
Příklad: O brexitu, tedy o vystoupení Británie z EU, rozhodlo 51,9 procenta hlasujících. Stačila dvě procenta. Nebylo nutné zmanipulovat 10, nebo 20 procent.
Co s tím?
Kdo chce odolávat dezinformacím, ten by si měl položit otázku: Co chci? Chci být informován, chci vědět, jak děje okolo mne doopravdy odehrávají? I když to mnohdy není nic povznášejícího, nic radostného? Nebo chci být klamán?
Čtěte také
Dál by si měl člověk umět spočítat, co je pro něj dobré – a k tomu samozřejmě potřebuje pravdivé informace. Příklad: Je pro Česko dobré odejít z Evropské unie? Máme na to zůstat sami mezi bloky? Je pro nás dobré odejít z NATO? Budeme schopni se sami bránit případnému ruskému útoku? Kdyby přišel?
Banální otázky.
Další: Jak je to s Ukrajinou, skutečně ohrožovala Rusko, jak tvrdí Putin, i když je nesrovnatelně slabší než východní velmoc? I když se v roce 1994 vzdala jaderných zbraní výměnou za bezpečnostní záruky Ruska, Spojených států amerických a Spojeného království? Které, dodám, nebyly dodrženy.
Masivní dezinformační kampaň se bude týkat i lidí okolo nás. Když se je naučíme rozeznávat, případně důsledně a chytře vyvracet, můžeme pomoct i těm, kteří tuhle schopnost zatím nemají, kteří se nechali oblbnout.
Autor je spolupracovníkem deníku Forum 24
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.