Mark Zuckerberg se vyrovnává s výrazným poklesem akcií Facebooku i s kritikou
Minulý čtvrtek poklesly akcie Facebooku, největší sociální sítě na světě, o 19 procent. Byl to nejhorší den společnosti od vstupu na burzu před šesti lety. Tržní hodnota firmy naráz klesla v přepočtu o více než dva a půl bilionu korun.
Komentátor britského týdeníku Observer pro informační technologie John Naughton si všímá role, kterou hraje zakladatel společnosti Mark Zuckerberg v těchto složitých podmínkách. Generální ředitel Facebooku drží kontrolní balík akcií a může si s firmou dělat, co se mu zlíbí – třeba ji i proti vůli ostatních podílníků prodat.
Monstrum a jeho doktor
Autokratickou moc otce zakladatele ale nelze přeceňovat. Podle Observeru je totiž Zuckerberg spíše „doktorem Frankensteinem naší doby“. Čtenáři hororového románu Mary Shelleyové vědí, o čem je řeč: doktor Viktor Frankenstein vyrobí v rámci makabrózního a neortodoxního vědeckého experimentu obludu. V hrůze před ní prchne, ale jeho stvoření mu zabije milovanou bytost a nakonec jej dostihne. Frankenstein v Arktidě umírá, o osudu monstra román mlčí.
A právě Facebook je pro komentátora Naughtona Zuckerbergovým monstrem. Na rozdíl od vynálezce je ale podnikatel do svého výtvoru stále zamilovaný, koneckonců je díky němu bohatší než mytický král Krésus a vládne říši, jež čítá 2,2 miliardy uživatelů. S tím dostal do ruky obrovskou moc a odpovídající odpovědnost.
„Množí se ale důkazy, že tuto moc nechce využívat a mít pod kontrolou, čímž se mu vymyká i jeho stvoření. Zuckerberg místo razantních kroků dumá, jak se zodpovědnosti zbavit,“ tvrdí Observer.
Omyly a nepravdy
Nad slunce jasnější se to stalo minulý týden, v rozhovoru s americkou novinářkou specializující se na moderní technologie Karou Swisherovou. Jedním z témat byl fenomén takzavných „fake news“ neboli falešných zpráv. „Řešíme to tak, že nepovažujeme šíření nepravd na webu za špatné. To by byl extrémní postoj. Každý se může splést. Kdybychom odebírali lidem účty za to, že šíří pár nesmyslů, nemohli bychom jim už zaručit možnost svobodného projevu,“ vysvětloval Zuckerberg.
Swisherová se jej pak zeptala, co si myslí o alternativním pravicovém serveru InfoWars, který má 900 tisíc odběratelů a šíří konspirační teorie. Propagoval se tam například blud, že masakr malých dětí a učitelek ve škole Sandy Hook v americkém Newtownu se nikdy nestal a snímky ze zásahu policie pořídili herci a figuranti.
Zuckerberg souhlasil, že k masakru došlo. Skupině InfoWars ovšem na Facebooku nikdo nic nevytknul. „Je to proto, že dělá občas příslovečné chyby, anebo proto, že přináší Zuckerbergovi 900 tisíc uživatelů?,“ ptá se komentář Johna Naughtona.
Současně reportéři britské televize Channel 4 v přestrojení zjistili, že dublinská firma, které má externě pro Facebook „moderovat obsah“ a odstraňovat problematické příspěvky, ve skutečnosti nic mazat nesmí. Případný záměr zlikvidovat nějaký materiál musí odkázat na vyšší patra společnosti.
Popírání holokaustu
Nejvíce však o Zuckerbergovi prozradila další otázka, kterou navíc nadhodil sám – šlo o problematiku popírání holokaustu. Otec Facebooku připomněl, že je sám Žid, a že ho uráží lidi, kteří tvrdí, že k žádnému vyhlazování jeho národa nikdy nedošlo.
„Ale nemyslím si, že by naše platforma měla takové příspěvky mazat, jen proto, že je považuji za nepravdivé. Nemyslím, že se chtějí mýlit záměrně, navíc prokázat zlý úmysl je vždycky obtížné,“ tvrdil Zuckerberg.
„Pokud vám to připadá podivné, tak jste se mnou na jedné lodi,“ píše Naughton. Pro Zuckerbergův postoj má tři možná vysvětlení: Zaprvé, Zuckerberg je sociopat, který chce mít na Facebooku co nejvíce materiálů, banálních i problematických, aby maximalizoval počet uživatelů a tím i zisk, bez ohledu na to, jak to prospěje či uškodí společnosti.
Guvernér v sebeklamu
Druhá eventualita: Facebook dosáhl takových rozměrů, že se jeho zakladatel považuje za jakéhosi guvernéra s poloústavní povinností hájit právo na svobodu projevu. „To je ovšem sebeklam. Facebook je firma, nikoli demokracie,“ upozorňuje Observer.
A třetí a nejpravděpodobnější možnost: Zuckerberg má panický strach, že jej v nynější silně polarizované hysterii zachvacující americkou politiku obviní ze „zaujatosti“. Jakoby si náhle začal uvědomovat, jakou moc nad ním jeho monstrum má.
Sloupkař listu New York Times Kevin Roose nedávno napsal, že Zuckerbergovo stále podivnější chování může být příznakem ještě většího problému.
„Vybudoval společnost, která spolykala velkou část komunikace a médií planety. A my s překvapením sledujeme, jak se z toho všeho snaží vyvléct. Jenomže problém s vládnutím světu je v tom, že se prostě vládnout musí. Přesně do toho se mu ale nechce,“ uzavírá John Naughton citací amerického novináře na stránkách týdeníku Observer.
Související
-
Mark Zuckerberg za své pokání sklidil zvýšení akcií a...
Omluvit se a projevit lítost může být obohacující zkušenost. Pro Marka Zuckerberga, který tento týden zažil dvoudenní „grilování“ otázkami v americkém Kongresu, ovš...
-
Mark Zuckerberg je o krok blíže tomu, aby se stal nejbohatším...
Zakladatel Facebooku se opět posunul na miliardářském žebříčku agentury Bloomberg. Momentálně je na devátém místě, z něhož sesadil zakladatele sítě IKEA Ingvara Kam...