Marek Hudema: Německá spolehlivost je pryč
Německo bývalo vzorem přesnosti a solidnosti a francouzsko-německý tandem hnal Evropskou unii kupředu. To už je ale pryč. Německo nefunguje a evropská politika se tak stává těžko předvídatelnou. Příčina je jasná. Politické pnutí uvnitř německé vládní koalice a blížící se volby do Evropského parlamentu.
Čtěte také
Nejvíce se to projevilo na evropském zákoně o obnově přírody. Jde o normu, která má dostat přírodu starého kontinentu do lepší kondice. Evropská komise připravila ambiciózní projekt návratu přírody do stavu, v jakém byla v padesátých letech minulého století, včetně požadavků na zemědělce. To vzbudilo odpor některých členských zemí unie i europarlamentu.
Proběhl tak zvaný trialog, kdy zástupci Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady ministrů, tedy představitelé členských zemí, dojednali kompromisní měkčí verzi zákona.
Takhle unie funguje, hledá řešení, které je přijatelné pro jednotlivé členské státy i pro různé zájmové skupiny. Výsledek pak všichni odsouhlasí. Je to obvykle formalita.
Tentokráte však nebyla.
Německo probudilo odpor i u dalších zemí
Dohodnutý kompromisní návrh narazil nejprve v Evropském parlamentu, kde se proti němu postavila Evropská lidová strana, tedy evropští konzervativci. Vedení Němci. Nakonec ale zákon prošel. Pak ovšem narazil v Radě ministrů. Německo už najednou nebylo pro a to povzbudilo odpor dalších zemí. I když Němci nakonec změnili názor, schválení zákona bylo odloženo. Možná navždy. Z hlediska fungování unie šlo o nebývalou věc.
Německý kabinet tím chtěl zachovat soudržnost vládní koalice, kde je nejmenší vládní strana, liberální FDP, často na poslední chvíli proti evropským normám. Zároveň jde o snahu před červnovými evropskými volbami získat voliče, kteří se obávají zelené evropské politiky.
Bohužel, bortí se tím fungování celé unie založené na vzájemných ústupcích a dodržování nepsaných dohod. Doufejme, že jen na chvíli. Jinak totiž unii čekají opravdu těžké časy.
Autor je komentátor Lidových novin
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka