Marek Hudema: Německá spolehlivost je pryč

8. duben 2024

Německo bývalo vzorem přesnosti a solidnosti a francouzsko-německý tandem hnal Evropskou unii kupředu. To už je ale pryč. Německo nefunguje a evropská politika se tak stává těžko předvídatelnou. Příčina je jasná. Politické pnutí uvnitř německé vládní koalice a blížící se volby do Evropského parlamentu.

Čtěte také

Nejvíce se to projevilo na evropském zákoně o obnově přírody. Jde o normu, která má dostat přírodu starého kontinentu do lepší kondice. Evropská komise připravila ambiciózní projekt návratu přírody do stavu, v jakém byla v padesátých letech minulého století, včetně požadavků na zemědělce. To vzbudilo odpor některých členských zemí unie i europarlamentu.

Proběhl tak zvaný trialog, kdy zástupci Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady ministrů, tedy představitelé členských zemí, dojednali kompromisní měkčí verzi zákona.

Takhle unie funguje, hledá řešení, které je přijatelné pro jednotlivé členské státy i pro různé zájmové skupiny. Výsledek pak všichni odsouhlasí. Je to obvykle formalita.
Tentokráte však nebyla.

Německo probudilo odpor i u dalších zemí

Dohodnutý kompromisní návrh narazil nejprve v Evropském parlamentu, kde se proti němu postavila Evropská lidová strana, tedy evropští konzervativci. Vedení Němci. Nakonec ale zákon prošel. Pak ovšem narazil v Radě ministrů. Německo už najednou nebylo pro a to povzbudilo odpor dalších zemí. I když Němci nakonec změnili názor, schválení zákona bylo odloženo. Možná navždy. Z hlediska fungování unie šlo o nebývalou věc.

Marek Hudema

Německý kabinet tím chtěl zachovat soudržnost vládní koalice, kde je nejmenší vládní strana, liberální FDP, často na poslední chvíli proti evropským normám. Zároveň jde o snahu před červnovými evropskými volbami získat voliče, kteří se obávají zelené evropské politiky.

Bohužel, bortí se tím fungování celé unie založené na vzájemných ústupcích a dodržování nepsaných dohod. Doufejme, že jen na chvíli. Jinak totiž unii čekají opravdu těžké časy.

Autor je komentátor Lidových novin

autor: Marek Hudema
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.