Marek Hudema: Co opravdu nová Evropská komise prosadí?

29. listopad 2024

Máme novou Evropskou komisi. Definitivně ji nedávno schválili europoslanci ve Štrasburku. Což popravě řečeno není nic nečekaného. Jenže to, kdo pro ni hlasoval, vyvolává otázky, jakou politiku bude nová Evropská komise vlastně moci dělat.

Nehlasovali totiž všichni evropští lidovci a evropští socialisté, kteří jako politické frakce měly spolu s liberály Komisi zajišťovat podporu z politického středu.

Čtěte také

Naopak ji podpořila podstatná část pravičáků z frakce Evropští konzervativci a reformisté a skoro polovina levicová frakce Zelených. Tedy naprosto ideologicky protichůdné skupiny, které se rozhodně neshodnou třeba na tom, co je nutné udělat pro ochranu klimatu, nebo jak zacházet s uprchlíky.

Komise tak má širokou nicméně roztříštěnou podporu a bude muset pro své jednotlivé návrhy hledat různé koalice: tu pravicovou od lidovců po reformisty, tu levicovou, od liberálů přes socialisty až po Zelené. Z toho ale nemůže vyjít nějaká koherentní politika. Bude to takové chvíli sem, chvíli tam.

Tři pilíře by Komise měla

Je otázkou, jestli se v tom případě staronové šéfce komise Ursule von der Leyenové podaří změnit Evropu tak, jak chce.

Čtěte také

Že změny chce, ukazují tři odborné analýzy, které si nechala připravit a chce je prý využít pro práci své Komise. Jde o zprávu bývalého italského premiéra Enrica Letty – o tom, že je potřeba prohloubení společného evropského trhu.

Zprávu bývalého šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho – jak je potřeba posílit evropskou konkurenceschopnost, a do třetice zprávu bývalého finského premiéra Sauliho Niinistöho – o tom, jak posílit bezpečnost Unie.

Čtěte také

Něco z navrhovaných opatření podpoří levice, něco pravice, ale jako celek se zřejmě nepodaří prosadit nic. Projít by mohly nejspíš některé kroky k posílení vnitřního trhu a možná některá opatření týkající se bezpečnosti.

Ty ostatně mohou vyplynout i z potřeby pomáhat dál Ukrajině a čelit agresivnímu Rusku, tedy z politiky, kterou podporuje většina europoslanců i evropských vlád.

Jestli to bude stačit na to, aby Unie zůstala silným hráčem v ekonomicky i politicky nejistých časech, to není zdaleka jisté.

Marek Hudema

Určitou útěchou nám ale může být, že superúspěšné evropské projekty typu jednotného trhu, také historicky vznikly cestou náhody a kompromisu v okamžiku, kdy neprošly jiné ambicióznější plány.

Autor je komentátor serveru lidovky.cz

autor: Marek Hudema
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.