Maďarsko, Polsko – a Slovinsko. „Máme představu, jaké by to bylo ve V4,“ přiznává Lublaň

30. listopad 2020
Evropa Plus

V blokování dohody na pravidlech čerpání evropského rozpočtu našly Maďarsko a Polsko spojence – Slovinsko. „Pozvání do Visegrádské čtyřky jsme nedostali, ale se skupinou pravidelně komunikujeme,“ říká v pořadu Evropa Plus slovinský ministr zahraničí Anže Logar.

„Spolupracujeme uvnitř Evropské unie s neformálními skupinami. Covidová krize nás donutila k úzké spolupráci se sousedními státy i Visegrádskou čtyřkou a máme dobrou představu o tom, jak by to vypadalo, kdybychom udělali neformální skupinu pěti středoevropských států. Žádné pozvání jsme do visegrádské skupiny ale nedostali,“ říká Logar.

Čtěte také

Maďarsko a Polsko nesouhlasí s tím, aby čerpání evropských peněz bylo podmíněno dodržováním pravidel právního státu.

„Evropská unie je na zásadách právního státu založena, ale měli bychom z toho vyřadit politiku. Je nebezpečné politizovat, když je to spojené s rozdělováním peněz, zejména pokud by to dopadlo na občany některého státu,“ soudí slovinský ministr.

Podle ředitele Institutu Europeum Vladimíra Bartovice je postoj Slovinska, které verbálně vyjádřilo podporu Maďarsku a Polsku v debatě o podmínkách čerpání evropského rozpočtu, snahou předvést se. „Trojice se snaží ukázat, že umí změnit i rozhodnutí, které je akceptováno naprostou většinou zemí EU,“ soudí.

Rodí se nové spojenectví uvnitř Evropské unie? Jak fungují formální i neformální skupiny uvnitř EU? Dozvíte se v Evropě Plus Filipa Nerada. 

autoři: Filip Nerad , kac
Spustit audio

Související