Lukáš Kovanda: Brexit zabije tisíce Britů. Absurdní!

31. leden 2019
Názory a argumenty

Datum brexitu se sice kvapem blíží, ale to, jakým způsobem proběhne, je stále krajně nejasné. Takže probíhá nové kolo absurdního strašení britské veřejnosti.

Žádný ze způsobů vystoupení Británie z Evropské unie nezískává potřebnou podporu. To v mnohých živí dojem, že žádný brexit nebude. Tak se vyjádřil například britský finančník Crispin Odey, klíčový sponzor kampaně za brexit.

Jan Fingerland: Odchod Británie z Evropské unie a z reality

Theresa Mayová v britském parlamentu

Pokud úterní večer ve Westminsteru něco připomínal, pak pohádku, v níž se dvě osoby nejsou schopny dohovořit o tom, zda tudy prošly dvě děti.

Zatímco finančník padá do chmur, třeba německé politiky nabíjí britský vnitropolitický chaos nadějí. Nic není ztraceno! Německý ministr pro evropské záležitosti Michael Roth se tedy nechal slyšet, že Británie by měla znovu zvážit své rozhodnutí unii opustit.

Kabinet premiérky Theresy Mayové je ale neoblomný. Druhé referendum odmítá. Považoval by jej za kardinální zradu nejen voličů, ale dokonce demokracie jako takové.

Proto se opět aktivizuje podstatná část establishmentu, která si brexit nepřeje. Jedná se nejen o mnohé politiky, podnikatele, finančníky, ale také akademiky. Ti všichni nechápou, co by měli brexitem získat.

Zasazení do kontextu

Obávají se, že si jenom pohorší. Právě akademici se proto tak jako před referendem o brexitu v červnu 2016 předhánějí v líčení pohrom, které brexit přinese.

Jan Jůn: Dva další týdny odkladu dohody a sázka do loterie?

Theresa Mayová

Po bouřlivých hádkách a předchozím hlasování o šesti pozměňovacích návrzích rozhodla v úterý britská sněmovna poměrem 317 ku 301 hlasu podpořit návrh jednoho z brexitářů, předsedy stranického výboru 1922 sira Grahama Bradyho.

A tak se můžeme všude dočíst třeba to, že brexit by mohl před rokem 2030 vést k citelnému navýšení počtu zemřelých Britů. Tisíce Britů prý mohou zemřít předčasně kvůli tomu, že vystoupení Británie z Evropské unie zdraží na ostrovech dovážené ovoce a zeleninu. Tím pádem se zhorší životospráva Britů a budou umírat dříve.

Vše plyne ze studie, kterou vypracovali akademici – konkrétně lékaři a specialisté na veřejné zdravotnictví – z univerzit v Británii a v Polsku.

Ne že by to nemohla být pravda. Jestliže to pravda je, pak je ovšem pravdou také to, že třeba stávající obchodní politika Evropské unie vůči africkým zemím už dlouhá léta reálně předčasně zabíjí desetitisíce Evropanů. Ze stejného důvodu.

Britští poslanci odmítli chaotický brexit, ten je teď ale nejpravděpodobnější, říká Hošek

Brexit

Britská premiérka Theresa Mayová bude usilovat o změny v tzv. irské pojistce, které jsou podle ní cestou k tomu, aby dolní sněmovna schválila brexitovou dohodu. Britští poslanci v úterý přijali nezávazný dodatek vylučující brexit bez dohody a další, který požaduje, aby kontroverzní irskou pojistku nahradila blíže neupřesněná alternativa. Evropská unie ovšem okamžitě vzkázala, že od již schválené dohody neustoupí. 

Pokud by se tedy Evropská unie zcela otevřela dovozu zemědělských produktů z Afriky, ovoce či zelenina na starém kontinentě by zlevnily. Takže by se Evropané stravovali zdravěji. Neprůstřelná logika.

Pokud tedy média dnes v titulcích křičí, kolikže předčasných úmrtí brexit způsobí, měla by věc zasadit do kontextu. A doplnit tedy při použití stejné logiky, že tisíce Evropanů už kvůli bruselským dovozním bariérám dávno zbytečně umírají.

Pokud média toto „zasazení do kontextu“ nedělají – a ona jej nedělají –, jde jim zjevně o něco jiného. O to, aby zastrašila britskou veřejnost a přiměla Londýn vzít zpět svůj zásadový postoj ve věci plnění závazku z brexitového referenda roku 2016.

Autor je hlavním ekonomem Czech Fund

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.