Luboš Kreč: Trump děsí i miliardáře, kteří mu předtím tleskali

18. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Elon Musk a Donald Trump | Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Luboš Kreč: Trump děsí i miliardáře, kteří mu předtím tleskali

Zamotaná a nepřehledná celní válka, do které uvrhl globální ekonomiku Donald Trump, tvrdě dopadá i na americké velkopodnikatele z financí či technologií. Ty samé, kteří stáli 21. ledna při jeho inauguraci v prvních řadách a kteří v médiích zlehčovali, že s těmi cly to přece nebude tak strašné. Teď už nejspíš znovu chápou to, co dřív věděli jasně: že Trump nikdy nebyl jedním z nich.

Americký časopis Forbes sestavuje respektovaný žebříček nejbohatších lidí světa. Než se stal v roce 2017 poprvé prezidentem USA, snažil se v něm Donald Trump až komicky být vidět. Přifukoval před reportéry své jmění, vymýšlel si, tlačil, že k němu nejsou fér a že odvádí špatnou práci. Tak strašně moc mu záleželo na tom, aby patřil mezi ty opravdu velké kluky a holky.

Čtěte také

Umístění ve vyšších patrech žebříčku je přece jen otázka jistého statusu. A právě ten Trumpovi chyběl – dlouhé roky, v podstatě celou svou byznysovou kariéru, byl vnímaný jako pouťová atrakce, jako celebrita, se kterou je fajn si užít večírek. Ale nikdy ho nebrali jako opravdu velkého a úspěšného byznysmena.

Jenže on celou dobu moc a moc chtěl do jejich klubu patřit. A když se stal prezidentem, konečně se mu to splnilo a miliardáři z Wall Street i ze Silicon Valley jej museli začít brát vážně. V prvním funkčním období měl kolem sebe ještě řadu spolupracovníků, kteří vyšli z těchto kruhů a kteří mu bránili v realizaci těch nejzhůvěřilejších nápadů. Teď už v jeho okolí skoro nikdo takový nezbyl.

Čtěte také

Divoký mandát

Jakmile z Bílého domu v roce 2021 odešel, opět se od něj odvrátili. A teď celý svět spolu s těmito miliardáři, které chtěl mít Trump po většinu života za své kamarády a nejbližší kumpány, zjišťuje, jak pokřivený pohled na ekonomiku má a jak těžko se mu vysvětluje, že trh s realitami na Manhattanu je něco jiného než globální obchod. 

Elon Musk, šéf banky JP Morgan Chase Jamie Dimon, investor Bill Ackmann, finančník Steve Schwarzman z Blackstone… Ti všichni začali v posledních dnech bít na poplach, protože je vyděsila svěřepost a umanutost, s níž vyhlásil Trump cla pro všechny a na všechno. Že jich pak část pozastavil, na situaci nic nemění, mezinárodní obchod už nebude takový, jako byl. 

Luboš Kreč, CzechCrunch

Byznysoví titáni už nejspíš chápou, že Donald Trump si našel jiné kamarády, jimž se zpovídá a s nimiž chce být za dobře – naštvané a životem zklamané Američany a Američanky, kteří v něm vidí svou vstupenku do života, který byl, ale už není. A kteří miliardáři z jednoho či druhého pobřeží ve skrytu duše pohrdají.

Dnešní Donald Trump je totiž úplně jiný než ten zpřed osmi let. A jiný, divočejší, bude i jeho mandát. Nejspíš už to chápou i ti, kteří nevěřili, že by se to mohlo stát. A kteří ho, vcelku pochopitelně, nechtěli nikdy vzít do party.

Autor je zástupce šéfredaktora serveru CzechCrunch

autor: Luboš Kreč

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.