Luboš Kreč: Proměna PPF, konec jedné éry

11. květen 2025

Letos na začátku jara to byly čtyři roky, co na Aljašce tragicky zahynul český podnikatel Petr Kellner. Zanechal za sebou, jak už to u mimořádně úspěšných lidí bývá, odkaz, který není a nemůže být bez výhrad.

Na čem se ale i jeho kritici shodnou, je, že to byl vizionářský, odvážný a ambiciózní byznysmen, jenž se nebál posouvat hranice a riskovat. Taková byla i jeho investiční skupina PPF, ovšem tato její etapa nyní definitivně skončila.

Čtěte také

Vdova po Petru Kellnerovi, Renáta Kellnerová, která dnes PPF majetkově ovládá, se rozhodla holding přetvořit do výrazně opatrnějšího a konzervativnějšího podnikatelského subjektu, než jak jej budoval její nebožtík manžel.

Symbolicky to stvrdila tím, že se rozloučila s mužem, který pro ni poslední tři roky koncern řídil – s Jiřím Šmejcem. Ten si byl historicky s Petrem Kellnerem velmi blízký, svého času držel v PPF i podíl, společně postavili například mezinárodní úvěrovou skupinu Home Credit. Když v roce 2022 do ústředí nastoupil, vlastně to nebylo žádné překvapení, měl všechny předpoklady k tomu v Kellnerově díle pokračovat.

Konec jedné éry

Jenže v průběhu času bylo čím dál patrnější, že PPF před a po smrti svého zakladatele jsou dvě různé entity. Z dravce, který se nebál překvapovat, se stal spokojený obr, který sází na osvědčené, ovšem nepříliš progresivní investiční recepty, jako jsou nemovitosti, a který tyje z dávné, nikoli aktuální odvahy.

Čtěte také

Je třeba říct, že to je naprosto legitimní přístup. A také zodpovědný. Kellnerová má za PPF odpovědnost, ovšem skupina není zdaleka jen její, ale také dětí, které po Kellnerovi zůstaly. V takové situaci je pochopitelné, že chce, aby se skupina chovala konzervativně a aby připomínala spíše vehikl, který má za úkol rodinné jmění spravovat a udržovat, nikoli dramaticky růst.

Jiří Šmejc, když se nedávno setkal s novináři, aby jim změny, k nimž v PPF dochází, vysvětlil, přiznal, že se v čele PPF musel chovat mnohem opatrněji, než jaký je jeho byznysový naturel. Ostatně v jádru to je především podnikatel, podobně jako byl Kellner, ostatně to byl i důvod, proč se svého času od PPF oddělil – aby mohl rozvíjet své vlastní byznysové impérium.

Lidé, kteří Šmejce od června v čele PPF nahradí, jsou osvědčení a zkušeni manažeři – letitá finanční ředitelka skupiny Kateřina Jirásková a francouzský finančník Didier Stoessel, který předtím řídil mediální divizi skupiny, pod níž spadá i televize Nova. Ti budou nepochybně lépe plnit nové, umírněnější zadání.

Luboš Kreč, CzechCrunch

Zároveň je to ale pomyslný konec jedné éry, neboť Kellnerovská PPF symbolizovala ze všeho nejvíc hladovost a úspěšnost porevolučního kapitalismu. Bylo vždy zajímavé sledovat její kroky, či se jimi nechávat inspirovat. Například ve snaze myslet globálně a v chuti ukázat světu, že i Češi dokáží dělat velké věci.

Tuhle štafetu po PPF a rodině Kellnerů a jejích poradců teď postupně přebírají jiní byznysmeni. Český kapitál jde do zahraničí a nemá strach být odvážný. Jen to jsou spíš ti, kdo vyrostli s pomocí či vedle Petra Kellnera, než že by to byla samotná PPF.

Autor je zástupce šéfredaktora serveru CzechCrunch

autor: Luboš Kreč
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.