Lidová hnutí, disent a převrat v roce 1989 v komunistických zemích
Po celý rok jsme se věnovali událostem klíčového roku pro naše moderní dějiny, roku 1989. Rok byl důležitý nejen pro nás, ale i pro sousední země bývalého východního bloku ovládaného Moskvou. V závěrečném dílu se Ivan Štern, Petruška Šustrová a Rudolf Kučera zamýšlejí nad lidovými a opozičními hnutími u nás i u sousedů. Zajímá je, nakolik tato hnutí skutečně přispěla k pádu komunistického režimu.
Tento pořad najdete na webu jen do 16. ledna 2023.
Související
-
Vnitro po listopadu 1989? Estébáci byli naštvaní, že je porazil buržoazní synek, říká historik Žáček
„Po roce 1989 svou roli hrála obava, jestli je už Státní bezpečnost paralyzovaná, nebo stále nebezpečná,“ říká historik a poslanec ODS Pavel Žáček.
-
Karel Hvížďala: 17. listopad 1989 pohledem z Bonnu
Pro mě osobně začaly listopadové události roku 1989 již v lednu. Vrátil jsem se z Jižních Tyrol, kde jsme od roku 1979 trávili společně Vánoce a Silvestra.
-
Znovu Národní 89. Poslechněte si živou rozhlasovou rekonstrukci událostí 17. listopadu 1989
Sedmihodinovým vysíláním z Národní třídy a dalších míst provázejí Jan Pokorný a Martin Veselovský. Poslechněte si povídání s hosty a reportážní vstupy přímo ze srdce dění.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.