Znovu Národní 89. Poslechněte si živou rozhlasovou rekonstrukci událostí 17. listopadu 1989

17. listopad 2022

Radiožurnál si Kristova léta moderní české a slovenské demokracie připomíná živou zpravodajskou rekonstrukcí událostí, ke kterým došlo 17. listopadu 1989 na pražském Albertově a následně na Národní třídě. Počátek sametové revoluce, která definitivně ukončila 40letou komunistickou totalitu, mapuje 7hodinový živý přenos, kterým vás provedou Jan Pokorný a Martin Veselovský. Poslechněte si jejich povídání s hosty, ale i reportážní vstupy redaktorů Radiožurnálu přímo ze srdce dění

Pátek 17. 11. 1989, Praha Albertov 16:00. Před pár dny padl symbol rozděleného světa – Berlínská zeď. Polsko už má za sebou první svobodné volby. V Československu se ale komunisté stále snaží udržet u moci. StB potlačuje projevy nesouhlasu a šikanuje nejen disidenty. Změna režimu je zdánlivě v nedohlednu…

Čtěte také

Za této situace se v centru Prahy scházejí studenti a další lidé k demonstraci, kterou komunisté výjimečně povolili. Chtějí si připomenout perzekuce studentů nacisty po pohřbu studenta Jana Opletala v roce 1939, ale také se chtějí – jak píší na pozvánce –  „aktivně přihlásit k ideálům svobody a pravdy, neboť i dnes jsou vážně ohroženy“.

Pokojný průvod má z areálu Univerzity Karlovy od budovy patologického ústavu směřovat na vyšehradský Slavín, kde je naplánované pietní zakončení s položením květin.

Znovu po 33 letech

Speciální živé vysílání Radiožurnálu z pražské Národní třídy začíná 17. listopadu v 15:00 – v okamžiku, kdy se první studenti před 33 lety scházeli na Albertově. Do začátku sametové revoluce zbývalo jen pár hodin…

Naši reportéři ve vysílání sledují celou trasu pochodu, který letos opět symbolicky organizuje nezisková organizace Díky, že můžem, od setkání na Albertově, pochodu na Vyšehrad, přes první zásah policie a odchod části lidí na vltavské nábřeží a poté na Národní třídu. Uslyšíte i naše reportéry ze všech krajů, kteří přibližují, jak revoluce propukla u nich.

Hosty Jana Pokorného a Martina Veselovského jsou:

  • 15–16 h
    historik Jiří Suk a Ester Valtrová z Korza Národní
  • 16–17 h
    filosof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa a Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum
  • 17–18 h
    Václav Bartuška, tehdejší studentský vůdce a člen parlamentní komise pro dohled nad vyšetřováním 17. listopadu, a zpěvačka Berenika Kohoutová, která v 17:11 zpívá Modlitbu pro Martu
  • 18–19 h
    Michael Kocáb a Michal Horáček, zakladatelé iniciativy MOST
  • 19–20 h
    historik Miroslav Vaněk, šéf Ústavu soudobých dějin AV, a Anna Freimanová, bývalá tajemnice prezidenta Havla
  • 20–21 h
    tehdejší studentka Klára Pospíšilová a nynější studentka Matylda Hofschnaidrová, která se podílí na projektu Samet na školách
  • 21–22 h
    řádová sestra Angelika a herec Ondřej Pavelka
autoři: Jan Pokorný , Martin Veselovský , and
Spustit audio

Související