Lidé by měli přestat kouřit, ne hromadně přecházet na e-cigarety, žádá odpůrce kouření

4. září 2019

Ve státě Illinois zemřel první člověk v důsledku vážné respirační nemoci, kterou podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí způsobila elektronická cigareta. Aktuálně prý trpí akutními dýchacími potížemi kvůli e-cigaretám téměř 200 lidí ve 22 amerických státech. Je alternativa ke klasickým cigaretám zdravější, nebo je tzv. vapování stejně škodlivé a dosud neznáme všechna zdravotní rizika elektronických cigaret?

„U nás je legislativa poměrně přísná, liquidy jsou testovány a za 11 let, co se v Česku prodávají, se žádný takový případ nestal,“ tvrdí v pořadu Pro a proti prezident Komory elektronického kouření Robert Hrdlička.

Podle něj nevíme, co se v USA stalo, že má najednou několik stovek osob respirační problémy. „Zatím nevíme, co tito lidé konzumovali. Do e-cigarety můžeme dát cokoliv, také liquid, který si sami namícháte nebo který obsahuje THC a je nelegální.“

Řešíme případ v Americe, kdy poprvé někdo umřel. Jen za dobu tohoto pořadu umře v Americe 27 lidí na následky kouření klasických cigaret. Řešíme způsob, jak zařídit, aby si lidé kouřením méně škodili a 40 % kuřáků dnes tvrdí, že kouřit přestat nechce. Mají-li tito lidé možnost přechodem na e-cigaretu prospět sobě i okolí, tak bychom je v tom měli podporovat.
Robert Hrdlička

Hrdlička věří, že nemoci z kouření vznikají z kouře, ne z nikotinu. „A e-cigareta je jen jinou formou, jak užívat nikotin. Je dokázáno, že užívání e-cigarety je několikanásobně méně rizikové než užívání klasické cigarety, protože odbouráte hoření, takže odpadá také pasivní kouření.“

„Cíl sice je, aby lidé nekouřili, ale nelze dosáhnout toho, aby ve společnosti nekouřil nikdo. Procenta kuřáků jsou za poslední desítky let víceméně podobná. Jestli lidé kouřit chtějí, tak řešme, co můžeme udělat pro to, aby škodili co nejméně sobě i okolí,“ navrhuje Robert Hrdlička.

Nejspíš šlo o kontaminovanou náplň

„Je možné, že v liquidech, které jsou vapované v e-cigaretách, se mohou objevovat toxické látky... Neměly by vést ke smrti…, ale dráždivost tam je a o dlouhodobých dopadech na lidské zdraví některých látek zatím nevíme,“ připomíná prezident Česká koalice proti tabáku Lukáš Kohoutek.

Ten souhlasí, že se v americké kauze nejspíš jednalo o náplň, která byla kontaminovaná. „I ten náhlý výskyt tomu odpovídá. Asi by bylo chybné šířit na základě této události paniku mezi veřejností. E-cigarety se tu užívají asi 10 let a podobná situace tu nenastala.“

E-cigareta je podle našeho pohledu prostředkem, kterým lze snížit rizika, pokud člověk nedokáže odvyknout kouření klasických cigaret... V e-cigaretách jsou také přítomné polyaromatické uhlovodíky a je otázka, jak to bude při dlouhodobém užívání v koncentracích, v jakých tam jsou, dlouhodobě ovlivňovat lidské zdraví.
Lukáš Kohoutek

Nemůžeme prý ale 20 let čekat, kdy se bude prokazovat míra škodlivosti e-cigaret. „Ze složení, které mají, můžeme dovodit, že jejich dopad na lidské zdraví bude méně škodlivý než u klasických cigaret, ale nemůžeme tvrdit, že to je bez rizik.“

„Naším cílem je, aby kuřáci zanechali kouření...  Nejde o to zájemce o kouření převést na e-cigarety. Stát má stimuly: jak progresivní daň na tabákové výrobky, tak úplný zákaz reklamy či úplný zákaz prodeje lidem určitého věku,“ upozorňuje Lukáš Kohoutek.

Související