„Lidé a svět jsou nástrojem.“ Koukolík vydal další knihu o deprivantech: Sociálně úspěšní psychopati
Sociolog František Koukolík, popularizátor vědy a nositel několika ocenění, napsal několik knih o sociálních deprivantech. Jeho nejnovější knihou je Sociálně úspěšní psychopati aneb vzpoura deprivantů 1996-2020, která se opírá o čtvrt století výzkumu, nabízí magazín Ex libris. „Jako jediný smysl bytí ofenzivní deprivanti prožívají a uznávají samoúčelnou moc,“ píše Koukolík v jedné z ukázek, které vybral Pavel Hlavatý.
„Jediné, čemu tito deprivanti ve svých krajních podobách věří, bývá nediferencovaný růst čehokoliv, co jim moc dává, nebo posiluje. Ti nejofenzivnější z nich bývají v tomto ohledu zcela nenasytelní. Jejich chování připomíná chování zhoubného nádoru včetně důsledků pro skupinu, na kterou mají vliv nebo kterou kontrolují. Nemohou jinak. Moc je pro ofenzivní deprivanty prostředkem kontroly nad lidmi a světem,“ píše Koukolík.
Čtěte také
Vztah ke světu je pro deprivanty paradoxně velmi klíčový. Od vztahu ne-deprivantů se však výrazně liší.
„Lidé a svět jsou pro deprivanty nástrojem, prostředkem, nikoliv jevem o sobě majícím niternou, na pozorovateli nezávislou hodnotu. Pro deprivanty znamená vědecká teorie možnost vyrobit novou generaci zbraní, účinnější nástroje propagandy, nebo dokonalejší možnost tajného sledování, kontroly a ovlivňování lidského chování,“ varuje autor.
Koukolík v knize vysvětluje odbornou terminologii a její proměny, cituje řadu vědeckých studií z poslední doby, prohlubuje a rozšiřuje svůj náhled ze svých předchozích publikací a vedle sumarizace kritických trendů posledních let naznačuje také ne úplně optimistické výhledy do budoucna.
Poslechněte si celé Ex libris.
Související
-
Inteligentní psychopati končí jako úspěšní politici, ti méně inteligentní ve vězení, tvrdí psycholog
Neschopnost pracovat s emocemi, a to jak s vlastními, tak s emocemi ostatních lidí, je jedním z významných diagnostických znaků psychopatie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.