Lída Rakušanová: Kolik stojí mír?
Když se svatý Václav na sklonku 1. tisíciletí n. l. rozhodl vykoupit od východofranckého krále Jindřicha I. za 500 hřiven stříbra a 120 volů ročně pro svou zemi mír, nejspíš netušil, že ho to záhy bude stát život. Byl nejen bohabojným křesťanem, ale i velkorysým filantropem a panovníkem s velkým smyslem pro sociální spravedlnost.
Vojenským konfliktům se snažil vyhnout. Svrchovanost mocného souseda uznal v domnění, že tím nastolí politickou stabilitu a ochrání české země před útoky Svaté říše římské.
Čtěte také
Dnes bychom řekli, že se vlastně jednalo o výpalné, ale v ranném středověku se to tak nebralo. „Tribut pacis“ se tomu říkalo, tedy daň za mír. A platily ji svým mocným sousedům dobrovolně i země, které nebyly přímo obsazeny.
Nepřímo tím ovšem přiznávaly, že jsou slabší a bezmocnější. Václavovi příznivci to považovali za nutné zlo. Jeho protivníci za ponížení. Za slabost a ztrátu suverenity. Patřil mezi ně i Václavův bratr Boleslav.
Boleslav si servítky nebral
A ten, jakmile nechal Václava zavraždit a dostal se k moci, přestal tribut platit a začal vojensky expandovat. A to způsobem tak brutálním, že se mu začalo říkat Boleslav Ukrutný.
Čtěte také
Své protivníky likvidoval dřív, než si mohli uvědomit, že jsou proti němu. K českým zemím připojil Moravu a část Slovenska, kontroloval Slezsko a Krakovsko, dostal se až k hranicím Kyjevské Rusi.
České země pod jeho vedením prosperovaly a politicky získávaly na váze. Začaly se razit první mince, zakládala se nová města. Dnešní historici hodnotí Boleslava často jako jednoho z nejvýznamnějších přemyslovských panovníků, který položil základy pro budoucí rozvoj českého státu.
Přesto je to svatý Václav, kdo se stal morálním vzorem, symbolem míru a spravedlnosti, partonem českých zemí, na jehož počest slavíme 28. září, v den jeho skonu u dveří kostela ve Staré Boleslavi, Den české státnosti.
Už třetím rokem se tak děje na pozadí brutální války na Ukrajině rozpoutané Ruskem. Mír je v nedohlednu, protože Rusko pod tímto pojmem rozumí výhradně jen totální kapitulaci.
A my, bohužel, nežijeme v raném středověku, kdy se dal mír koupit za kupu stříbra a stádo volů. Vlastně to musely být zlaté časy.
Autorka je dlouholetá komentátorka Rádia Svobodná Evropa a Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.