Lída Rakušanová: Kdo je vlastně ChatGPT?

28. duben 2023

ChatGPT je chatovací robot americké firmy OpenAI, který je od loňského listopadu na internetu zdarma přístupný každému, kdo se chce přesvědčit, co umí tzv. umělá inteligence. A nejpozději od té chvíle opanovala veřejný prostor. Momentálně se o ní diskutuje hlavně v souvislosti se školstvím a konkrétně třeba o tom, zda má ještě smysl zadávat žákům například domácí úkoly, když nebude možné identifikovat, kdo je vlastně napsal.

Totéž platí i pro mnoho dalších školních a studijních prací, od ročníkových až po ty diplomové. Co s tím? Školství se prý bude muset zásadně změnit: od biflování k přemýšlení. Dodejme, že tohle ovšem vědí osvícenější učitelé odjakživa. A řada z nich to i praktikuje.

Čtěte také

Kdo si ale ChatGPT vyzkoušel, ví, že umělá inteligence má mnoho odstínů. A že s ní například může být i docela legrace. Tak třeba v naší stolní společnosti nedávno kohosi napadlo zadat jí prostou otázku „Kdo je Lída Rakušanová?“

Na první pokus virtuální robot odpověděl, že je to „fiktivní postava z filmu Pelíšky, ztvárněná herečkou Jiřinou Bohdalovou“. Na druhý pokus napsal, evidentně inspirován ministrem vnitra stejného jména, že je to politička hnutí STAN.

Regulace a pravidla

Čtěte také

Do třetice se ovšem přímo překonal: cituji doslova: „Lída Rakušanová je fiktivní postava z českého románu Babička od spisovatele Boženy Němcové. Babička je jedno z nejznámějších děl české literatury a vyšlo poprvé v roce 1855. Lída Rakušanová je hlavní postava příběhu, která je známá jako babička, a je to starší žena, která se stará o svou rodinu a pomáhá lidem ve svém okolí. Je známá svou moudrostí, laskavostí a nezištnou péčí o ostatní. Příběh Babičky je často považován za alegorii českého národa a jeho boje za svobodu“.

Netřeba dodávat, že fantasmagorie tohoto druhu by žádnému studentovi, kdyby je snad chtěl vydávat za svůj esej, zaručeně neprošly. V našem případě se ale vzhledem k až absurdně legračnímu kontextu nedá vyloučit ani to, že nás ten večer chtěla umělá inteligence prostě jen obveselit.

Lída Rakušanová

Pokud ano, pak lze ovšem pochopit, proč tolik vědců a vývojářů umělé inteligence apeluje na představitele veřejnosti a na své kolegy právě teď, před dalším technologickým skokem od čtvrté k už páté verzi umělé inteligence, aby na půl roku další vývoj zastavili. A dohodli se na regulaci a pravidlech. Zřejmě vědí, že tady už veškerá legrace končí.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio