Lída Rakušanová: Kdo je vlastně ChatGPT?
ChatGPT je chatovací robot americké firmy OpenAI, který je od loňského listopadu na internetu zdarma přístupný každému, kdo se chce přesvědčit, co umí tzv. umělá inteligence. A nejpozději od té chvíle opanovala veřejný prostor. Momentálně se o ní diskutuje hlavně v souvislosti se školstvím a konkrétně třeba o tom, zda má ještě smysl zadávat žákům například domácí úkoly, když nebude možné identifikovat, kdo je vlastně napsal.
Totéž platí i pro mnoho dalších školních a studijních prací, od ročníkových až po ty diplomové. Co s tím? Školství se prý bude muset zásadně změnit: od biflování k přemýšlení. Dodejme, že tohle ovšem vědí osvícenější učitelé odjakživa. A řada z nich to i praktikuje.
Čtěte také
Kdo si ale ChatGPT vyzkoušel, ví, že umělá inteligence má mnoho odstínů. A že s ní například může být i docela legrace. Tak třeba v naší stolní společnosti nedávno kohosi napadlo zadat jí prostou otázku „Kdo je Lída Rakušanová?“
Na první pokus virtuální robot odpověděl, že je to „fiktivní postava z filmu Pelíšky, ztvárněná herečkou Jiřinou Bohdalovou“. Na druhý pokus napsal, evidentně inspirován ministrem vnitra stejného jména, že je to politička hnutí STAN.
Regulace a pravidla
Čtěte také
Do třetice se ovšem přímo překonal: cituji doslova: „Lída Rakušanová je fiktivní postava z českého románu Babička od spisovatele Boženy Němcové. Babička je jedno z nejznámějších děl české literatury a vyšlo poprvé v roce 1855. Lída Rakušanová je hlavní postava příběhu, která je známá jako babička, a je to starší žena, která se stará o svou rodinu a pomáhá lidem ve svém okolí. Je známá svou moudrostí, laskavostí a nezištnou péčí o ostatní. Příběh Babičky je často považován za alegorii českého národa a jeho boje za svobodu“.
Netřeba dodávat, že fantasmagorie tohoto druhu by žádnému studentovi, kdyby je snad chtěl vydávat za svůj esej, zaručeně neprošly. V našem případě se ale vzhledem k až absurdně legračnímu kontextu nedá vyloučit ani to, že nás ten večer chtěla umělá inteligence prostě jen obveselit.
Pokud ano, pak lze ovšem pochopit, proč tolik vědců a vývojářů umělé inteligence apeluje na představitele veřejnosti a na své kolegy právě teď, před dalším technologickým skokem od čtvrté k už páté verzi umělé inteligence, aby na půl roku další vývoj zastavili. A dohodli se na regulaci a pravidlech. Zřejmě vědí, že tady už veškerá legrace končí.
Autorka je komentátorka Českého rozhlasu