Lída Rakušanová: Investiční pobídky a umění se prodat

21. červen 2024

Komunikace s veřejností asi vládě Petra Fialy opravdu moc nejde. Jinak by informace o tom, že se americká firma Onsemi rozhodla rozšířit v Rožnově pod Radhoštěm výrobu čipů, nemohla být tak jasná, stručná a věcná, jak ji premiér v těchto dnech prezentoval na televizní obrazovce.

Místo aby v první řadě dramaticky líčil, jak se právě on v čele své vlády zasloužil o to, aby si americká firma vybrala pro svou investici nikoli jižní Koreu, ale Zlínský kraj, jen v klidu oznámil, že jde o velký úspěch pro Českou republiku, který „přinese dobře placená pracovní místa a pomůže rozvoji regionu“.

Čtěte také

Nezdůrazňoval ani, jaká je to vlastně bomba, protože se tím Česko dalším krokem vzdaluje od své dosavadní neblahé pověsti montovny, ale jen střízlivě poznamenal, že se jedná o moderní technologie s vysokou přidanou hodnotou.

A když oznamoval objem investice americké společnosti ve výši dvou miliard dolarů, neřekl – aby si to domácí publikum dovedlo líp představit – že jde o 44 miliard korun. Naopak jedním dechem férově dodal, že je vláda „připravena projekt podpořit formou investiční pobídky“.

Bohatne trh a miliardáři

Že se opozice chytne právě této skutečnosti, se dalo čekat. Spolu s pochybnostmi o dostatku kvalifikovaných zaměstnanců pro rozšířenou výrobu čipů jsou státní investiční pobídky to jediné, s čím může opozice tento evidentní úspěch české vlády alespoň trochu nahlodat.

Čtěte také

U voličů s tím bude mít úspěch téměř jistě: vždyť kdo z nás se přinejmenším už nepozastavil nad tím, jak je možné, že i takový pravzor kapitalismu jako je Amerika, založená na víře v individuální svobodu a iniciativu jednotlivce a v co nejštíhlejší stát, láká dnes privátní koncerny k zakládání podniků v USA za peníze daňových poplatníků.

Podle amerického analytika Ruchira Sharmy je ale tento „americký sen“ už po mnoho desetiletí mýtem: půjčovat, zachraňovat, regulovat, stimulovat, to je, jak říká, soubor návyků jednotlivých vlád v celém západním světě. Včetně Ameriky, která v poslední době začíná v tomto ohledu dokonce hrát prim.

Lída Rakušanová

Důsledkem této přebujelé státní pomoci je ovšem podle Ruchira Sharmy i to, že ten, kdo bohatne, jsou trhy a miliardáři – a nikoli společnost jako taková. V tom ale Česká republika nemůže sama udělat vůbec nic. Což opozice velmi dobře ví. Příležitost vyčítat vládě investiční pobídky si ale samozřejmě ujít nedá.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio