Lída Rakušanová: Češi v EU aneb Jak je to doopravdy?

3. květen 2024

Velkolepá konference na Pražském hradě, záplava žlutých hvězd na modrém poli v ulicích, na pódiích slavnostní projevy o tom, jak se nám v Unii dobře vede, na náměstích panely s mezníky vstupu Česka do EU a s výpočty vzestupu českého hospodářství díky unijním dotacím.

Na první pohled si Češi oslavu 20. výročí vstupu České republiky do EU užívali přímo s nadšením. Jak je to doopravdy, uvidíme za měsíc, při volbách do Evropského parlamentu.

Čtěte také

Z výzkumů veřejného mínění totiž vyplývá, že s členstvím Česka v EU není ve skutečnosti spokojena víc než polovina oprávněných voličů. Ti budou mít nejspíš tendenci volit kandidáty opozice, protože ta jim populisticky slibuje, že jim v Bruselu zařídí modré z nebe.

Faktem v každém případě je, že Česká republika je mezi ostatními postkomunistickými zeměmi, které v EU jsou, co do síly své ekonomiky absolutním premiantem: dosáhla už 90 procent průměrné hospodářské síly EU a předstihla tím pádem v HDP na hlavu i několik kmenových členských států z unijního jihu.

Na důstojnou mzdu nedosáhnou dvě třetiny

Výše HDP na obyvatele je přitom klasickým ukazatelem životní úrovně toho kterého státu. A protože je vzestup českého hospodářství nepochybně podmíněn vstupem do EU před 20 lety, měla by si přinejmenším značná část zdejších voličů spokojeně užívat dosaženého blahobytu.

Čtěte také

Že to tak víc než polovina z nich nevnímá, má jednoduché vysvětlení: vskutku pozoruhodný hospodářský vzestup České republiky není doprovázen odpovídajícím růstem mezd.

To má za následek, že české platy dosahují v průměru pouze dvou třetin mezd v EU. Jako důvod se běžně uvádí, že se české ekonomice stále ještě nepodařilo přejít z produkce s nízkými nároky na výrobu a kvalifikaci, na produkci složitější, a tedy lépe placenou.

Odborový předák Josef Středula to vidí jinak: podle něj – a není s touto hypotézou zdaleka sám – vyvádějí velké korporace ze země zisky, které tu vydělávají, místo aby pořádně zaplatily svým českým zaměstnancům. V roce 2022 představoval odliv kapitálu do zahraničí čtyři procenta českého HDP.

Lída Rakušanová

Podle platformy, která každoročně vypočítává tzv. důstojnou minimální mzdu, to znamená plat za práci na plný úvazek, který by pokryl náklady na běžný život a na chod domácnosti, a to včetně mimořádného výdaje například kvůli rozbité pračce, by v loňském roce musel činit 45 573 korun hrubého, v Praze dokonce 47 718 korun. Na takový plat ale v Česku nedosáhnou dvě třetiny lidí s plným pracovním úvazkem.

Volby do Evropského parlamentu budou vskutku napínavé.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.