Libor Dvořák: Špinavá bomba a smutný hrdina Šojgu

26. říjen 2022

Ukrajina pozvala do svých objektů, jež podle ruského tvrzení mohou připravovat výrobu údajné špinavé jaderné bomby, experty Mezinárodní agentury pro jadernou energii. Celý nejnovější skandál se zrodil v neděli, kdy s tímto obviněním ruský ministr obrany Sergej Šojgu obtelefonoval své čtyři kolegy v členských zemích NATO. Na Ukrajině i po světě sklidil hlavně posměch.

Průběh celé Šojguovy akce byl poněkud panoptikální: zavolal ministrům obrany Francie, Velké Británie, Spojených států a Turecka a obvinil Ukrajinu, že hodlá na vlastním území použít špinavou jadernou zbraň, aby posléze obvinila Rusko z taktického jaderného úderu.

Čtěte také

Samotný nápad byl vyloženě tragikomický a hned se mu také dostalo příslušné odpovědi. Tři západní státy konstatovaly:

„Naše země daly Rusku jasně na srozuměnou, že my všichni odmítáme vědomě lživá ruská prohlášení o tom, že Ukrajina hodlá na svém vlastním území udeřit špinavou jadernou zbraní. Svět velmi dobře rozpozná jakýkoli podobný pokus Ruska jakožto záminku k další eskalaci agrese.“

Vazal Putina

Velmi pohotově na nejnovější ruské dezinformační snahy zareagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který prohlásil, že „pokud někdo dokáže použít jaderné zbraně v naší části Evropy, pak je to jediný subjekt – totiž ten, který soudruhu Šojguovi nařídil, kam má zatelefonovat“.

Čtěte také

A ukrajinský prezident pokračoval: „Pokud ruský představitel ve vysoké státní funkci někam volá a vykládá, že Ukrajina něco takového připravuje, znamená to jedno jediné: přesně takovouto akci připravilo samo Rusko… Řekl bych, že svět by měl reagovat mimořádně tvrdě – především tak, aby Rusové pochopili, že na takovou mystifikaci jim nikdo neskočí.“

Volodymyr Zelenskyj se rozhodně musel cítit jako ten, jemuž bylo amatérsky a tupohlavě přihráno na smeč, a tak ještě připomněl, že když někdo málem polovinu světa zásobuje bajkami o takzvané špinavé bombě, tedy v zásadě konvenční zbrani, vyvrhující radioaktivní spad, všichni velmi dobře chápou, kdo je původce vší špíny, produkované touto válkou.

Libor Dvořák

Ke všemu řečenému ještě dodejme, že smutným hrdinou této trapné frašky je především ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ten je nejen přímo odpovědný za prozatím skoro katastrofální průběh ruského zločinného tažení na Ukrajinu, ale svou přímo zoufalou univerzální slabost tuto neděli dále stvrdil, když znovu prokázal, že není autonomní politickou figurou, ale jen ubohým vazalem Vladimira Putina. Ostatně takto se dnes jeví celé nejbližší okolí ruského prezidenta.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio