Libor Dvořák: Putin nejspíš přehodnotil svou politiku a už neusiluje o vytvoření Novoruska

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ruský perzident Vladimir Putin

Nechce další eskalaci konfliktu, domnívá se německý Der Spiegel a vyslovuje i názor, že ruský prezident zřejmě pochopil, že na takové sousto by jeho Rusko jednoduše nestačilo.

Severoatlantická politická špionáž ovšem zároveň tvrdí, že Putin rozhodně nenechá východoukrajinské separatisty napospas osudu a bude se teď brát za to, aby se z Doněcké a Luhanské oblasti staly co nejautonomnější regiony federalizované Ukrajiny.

Což znamená, že Rusko bude tlačit na to, o čem se v Kyjevě už delší dobu mluví, totiž právě o možné federalizaci země.

Ta má ovšem v ukrajinské metropoli hodně nepřátel, a to z dosti přirozeného důvodu: Mnozí politici se domnívají, že unitární stát by Ukrajinu lépe ochránil před dalšími separatistickými choutkami, které nebují jen na východě země.

Ostatně Putin prý pro nejbližší dobu plánuje vyřešení problému nekoordinovaných separatistických kroků. Jasné ovšem není, jak to chce udělat.

Čtěte také

Není přitom vyloučeno, že jistým signálem nového přístupu k ukrajinskému problému je nečekaná sobotní Putinova schůzka s francouzským prezidentem Hollandem na vnukovském letišti. Mnoho detailů známo není, ale hlavním tématem měla být právě Ukrajina.

Četní západní pozorovatelé se domnívají, že sobotní Hollandova zastávka v Moskvě, zřejmě domluvená na pro Putina potupné schůzce G20 v australském Brisbane, je zároveň snahou francouzského prezidenta vystoupit ze stínu Angely Merkelové a vrcholných představitelů USA v ukrajinském prostředkování.

(Zleva) Francouzský prezident François Hollande a jeho ruský protějšek Vladimir Putin

Americký týdeník Time zároveň upozorňuje na to, že Putin se v posledních dnech vzdal ostrých výroků na adresu oficiálního Kyjeva.

Komentátor tohoto světoznámého časopisu Simon Schuster tvrdí, že podle konceptu čtvrtečního Putinova poselství o stavu RF, který původně šířila tisková služba Kremlu, se ruský prezident Rusku i světu chystal zjevit, citujeme, že „ani mezinárodní právní akty, ani lidskoprávní organizace nedokázaly zabránit tomu, aby kyjevský režim fyzicky nelikvidoval vlastní občany“.

Této velmi tvrdé formulaci se však podle Schusterova názoru na poslední chvíli vyhnul.

V každém případě neustále přibývá signálů, že Putin, jsa si vědom velké chyby, jíž se ukrajinským dobrodružstvím dopustil, lavíruje, jak se dá.

Nejde přitom s největší pravděpodobností o kroky předem připravené, ale vynucené. Zajímavé bude sledovat, jak to pro Vladimira Vladimiroviče nakonec dopadne.